Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

İçindekiler

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notu nasıl yükselir sorusu, son yıllarda her kesimden bireyin merakla cevap aradığı sorulardan biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle kredi kartı, ek hesap ya da kredi başvurusu yapıp başvurusu reddedilenler, kredi notunun yetersizliği gerçeğiyle karşılaştıklarında kredi notu nasıl yükselir? diye merak etmekte. Bugünkü yazımızda sizlere kredi notu nasıl yükselir? Kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir, Kredi notu kaç olmalı gibi kritik soruların yanıtlarını sunuyor olacağız. İçeriğimizi dikkatle okumanız halinde kredi notunuzu nasıl yükseltebileceğinizi harfiyen öğrenmiş olacaksınız.

Kredi Notum Nasıl Yükselir

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

Kredi notu yükseltme teknikleri, yıllardır hemen her yerde karşımıza çıkmakta; fakat bu tekniklerin ne kadar geçerli olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşılamamakta. Yıllardır birbirinin kopyası gibi dilden dile dolaşan yöntemler, ne yazık ki eskisi kadar etkili olamayabiliyor. Sizlere 2021 kredi notu yükseltme tekniklerinden söz ederek bu rutinin dışına çıkmanızı ve kredi notunuzu çok daha hızlı şekilde yükseltmenizi sağlayacak ipuçları sunacağız.

Kredi notunu yükseltmek için ilk bilinmesi gereken husus, mevcut ödemelerin gecikmemesi gerektiğidir. Zira diğer kredi notu yükseltme teknikleri ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın, yapılacak küçük bir gecikme, tüm emeğinizin çöpe gitmesine sebep olabilir. İlk olarak mevcut kredi kartı, kredi ve ek hesap ödemelerinizi gözden geçirin. Gecikmiş durumda bir ödemeniz bulunuyorsa ödemenizi hiç vakit kaybetmeden yapın. Daha sonra kullanmakta olduğunuz kredili ürünlerin ödeme tarihlerini hatırlamanıza yardımcı olacak bir yere not edin. Birkaç ay boyunca ödeme gecikmesi yapmamanız gerekecek, aksi takdirde kredi notunuz istediğiniz kadar yükselmeyecektir.

Kredi kartı ödemeleri, kredi notunu yükseltmek için hayati önem taşımaktadır. Üstelik doğru bir şekilde kullanılan kredi kartı, kredi notunu tahmin ettiğinizden daha hızlı bir şekilde yükseltebilir. Kredi kartının limit doluluk oranı, kredi notunu etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda gelir. Şöyle ki; 1.000 TL limitli bir kredi kartının tüm limiti kullanılabilir durumdaysa ve risk tutarı 0 ise; 20.000 TL limitli ve tamamı dolu bir kredi kartından daha etkili bir silahınız var demektir. Kredi kartınızın limiti doldukça kredi notunuz buna bağlı olarak düşüş gösterir. Birçok kişi, kredi kartıyla harcama yaptıkça kredi notunun yükseleceğini düşünmekte ve büyük bir yanılgıya düşmekte.

Kredi kartı limit doluluk oranının kredi notuna etkisi, ek hesaplarda da karşımıza çıkmakta. Ek hesaplarınız da doldukça kredi notunuzu olumsuz etkilemeye başlar. Bankalar, sizden kredili ürünleri kullanmanızı; fakat çok fazla riske girmemenizi ister. Ek hesaplarınızın mevcut borcunu ödemeniz ve limitini açmanız, beraberinde kredi puanınızın yükselmesini sağlayacaktır.

Ek hesap ve kredi kartı doluluk oranı, kredilerde ise daha farklı bir biçimde karşımıza çıkıyor. Kredi riski arttıkça kredi notu düşüş gösterir. Şöyle ki diğer tüm limitler eşit olmak kaydıyla 10.000 TL mevcut kredisi bulunan birinin kredi notu, 100.000 TL kredisi bulunan birine göre daha iyi seviyededir. Kredilerde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir diğeri de son ödeme tarihi ile alakalıdır. Kredi kartı ve ek hesaplarda son ödeme tarihi varken kredilerde son ödeme ile alakalı bir gün sınırı bulunmamaktadır. Kredilerin ödeme günü bellidir ve en geç o gün içerisinde ödenmesi gerekir. Kredi kullananların çoğu, ek hesap ve kredi kartında olduğu gibi kredi ödemelerinde de son ödeme süresi olduğunu düşünmekte ve bu sebeple kredi notunu istemeden de olsa düşürmektedir.

Yeni bir kredi kartı alındığında, yeni bir ek hesap açtırıldığında veya kredi çekildiğinde kredi puanı az da olsa düşüş gösterir. Bunun sebebi, kişinin yeni bir riske girmesidir. Birçok kişinin yanılgıya düştüğü noktalardan biri de budur. Bazı banka müşterileri, kredi kullandıklarında kredi puanlarının yükseleceğini düşünmekte, bu şekilde yanılgıya düşmektedirler.

Diğer Yazılar
Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar Tam Liste!

Kredi kullandığınızda ya da yeni bir kredi kartı alıp ek hesap açtırdığınızda yeni bir riske girdiniz demektir. Risk, bankacılıkta puanı etkileyen önemli faktörlerden biridir. Elbette bu düşüş, ilk ödemeyle beraber daha da artabilir ya da tersine dönebilir. Çektiğiniz krediyi ilk taksitten itibaren geciktirirseniz kredi notunuzun sert düşüşünü seyretmeye hazır olun. Kredi ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirdiğinizde ise kredi notu tekniklerini doğru uyguladığınız için puanınız yükselmeye başlayacaktır. Aynı durum ek hesap ve kredi kartı ödemelerinde de geçerlidir.

Kredi Notu Aralıkları Kaç Olunca İyi

Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Kredi notu yükseltme taktikleri, birçok kişi tarafından bilinmemekte ya da eksik bilinmekte. Sizlere bu başlık altında ender bilinen kredi notu yükseltme taktikleri hakkında önemli ipuçları vereceğiz. Eğer kredi notunuz 0 ise ilk olarak düşük limitli bir kredi kartı başvurusu yapmanızı tavsiye ederiz. Maaşlı çalışansanız maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı almanız, diğer bankalara göre daha kolay olacağından maaş bankanıza başvuruda bulunmanızı öneririz. Eğer maaşınız bulunmuyorsa nakit bloke ile kredi kartı alarak ilk kredi kartınıza sahip olabilirsiniz.

Nakit karşılığı kredi kartı, banka tarafından blokeye alınacak cüzi bir tutar karşılığında kredi kartı almayı ifade eder. Burada limitin çok fazla önem arz etmemesi sebebiyle 500 TL ile 1.000 TL arasında bir limit belirleyebilirsiniz. Bu şekilde kredi notunuzu hızlıca yükselteceğiniz için paranız bankada geçici süreliğine blokede kalacaktır. Kredi notunuz yükseldikten sonra başka bankalardan daha kolay kredi kartı alabilecek, böylece mevcut kredi kartınızdaki blokeyi de rahatlıkla çözdürebileceksiniz.

Kredi kartı başvurusu yapıp kredi kartınızı aldıktan sonra mutlaka açtırınız, aksi takdirde kartınız Findeks sisteminde görülmeyeceğinden kredi notuna etkisi de olmayacaktır. Kartınızı açtırdıktan sonra hiç kullanmasanız bile kredi notunuz 3-4 ay içerisinde artış göstermeye başlayacaktır. Bu süre zarfında dilerseniz kartınızı kullanabilirsiniz; fakat bir önceki başlıkta da ifade ettiğimiz üzere limit doluluk oranı ne kadar düşükse kredi notunuz o kadar yükselecektir. Bu sebeple kartınızı kullanmamanız, kredi notunuzun daha hızlı yükselmesini sağlar.

Mevut kredi kartlarıyla kredi notu yükseltme taktiklerini uygulamak da mümkündür; fakat bunun için tüm borçlarınızı kapatmanız ve kredi kartlarınızı tamamen boş hale getirmeniz gerekir. Toplamda 5.000 TL limitli kredi kartınız varsa 5.000 TL’nin tamamını ödeyip 0 risk ile kredi puanınızı yükseltebilirsiniz. Böyle bir imkânınız yoksa kredi kartı limit artırım talebinde bulunarak limitinizi yükseltebilir, böylece doluluk oranınızı düşürebilirsiniz. 5.000 TL limiti ve 3.000 TL riski bulunan bir karttansa 10.000 TL limiti olup 3.000 TL riski olan bir kart, daha yüksek bir kredi puanı sağlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, limit artırımı sonrasında artırılan tutarı harcamamaktır.

Diğer Yazılar
FAST Para Transferi ve Kolay Adres Nedir?

Kredi Notum Neden Yükselmiyor?

Kredi notum neden yükselmiyor diyen birisi, şimdiye kadar sunmuş olduğumuz bilgileri uygulamıyor ya da yanlış uyguluyor demektir. Yazımızın sonuna geldiğinizde hangi taktikleri uygulayıp uygulamadığınızı muhakkak gözden geçiriniz. İlk ve en önemlisi, mevcut gecikmelerinizi kapatınız ve ödeme tarihlerine dikkat ederek bugün ve sonrasında yapacağınız ödemeleri geciktirmeden yapmaya özen gösteriniz. Daha sonra limit doluluk oranıyla alakalı verdiğimiz ipuçlarını mutlak suretle uygulayınız.

Kredi notum neden yükselmiyor? diyenler için yapılması gerekenleri bir de maddeler halinde gözden geçirelim. Bu maddeleri uygulamaya başladıktan sonra kredi notum neden yükselmiyor? sorusunu bir daha sormanıza gerek olmayacaktır. İşte dikkat edilmesi gereken hususlar;

  • Kredi kartı, ek hesap (KMH) ve kredilerinize ait ödemeleri zamanında yapın,
  • Kredi kartı ve ek hesaplarınızı olabildiğince boş bırakın ve bir süre kullanmamaya özen gösterin,
  • Cep telefonu kredisi tarzında bir teknoloji kredisi kullandıysanız faturanız geldiği anda ödemeye dikkat edin,
  • Kredi notunuzu yükseltme aşamasında yeni başvuru yapmayın,
  • Mevcut bir krediniz varsa erken kapatmayın, kullanmasanız dahi limiti tamamen boş olan kredi kartı ve ek hesaplarınızı da kapatmamaya özen gösterin,
  • Kredi yapılandırması, borç ertelemesi gibi kredi notunu düşüren başvurularınızı askıya alın ve bir süre boyunca böyle bir başvuruda bulunmayın.

Yukarıdaki maddelere dikkat etmeniz halinde en geç 3-4 ay içerisinde kredi notunuzun yükseldiğine şahit olacaksınız. Böylece daha yüksek tutarlı kredi, ek hesap ve kredi kartı başvuruları için hazır hale gelmiş olacaksınız.

Diğer Yazılar
Banka Kasa Kiralama Fiyatları 2022
0 0 votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments