FAST Para Transferi ve Kolay Adres Nedir?

İçindekiler

FAST Para Transferi ve Kolay Adres Tanımlama

Kolay para transferi nasıl yapılır, limitleri ne kadar

FAST Para Transferi Nedir?

FAST para transferi nedir sorusu, son bir aydır gündemdeki yerini koruyor. Neredeyse her bankanın dijital platformlardaki reklamlarında tanıtımını yaptığı FAST para gönderme sistemi artık kullanıma açıldı. Bankacılıkta devrim niteliği taşıyan FAST teknolojisi, mesai saatleri dışında EFT yapılabilmesini sağlayan özel bir teknoloji. Bugün sizlere FAST nedir? FAST para transferi nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını sunacağız. Bu sistemi A’dan Z’ye öğrenebilmek için içeriğimizi sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

FAST Açılımı Nedir?

FAST açılımı, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi şeklinde yapılmaktadır. Sadece FAST açılımını öğrenerek bile sistem hakkında fikir sahibi olmanız mümkün. Fonların anlık kavramı, işlemin standart EFT işlemlerine nazaran daha hızlı gerçekleştirileceğinin habercisi, sürekli kavramında ise mesai saatleri dışında ve hafta sonları da para transferi yapabileceğinizi anlamanız mümkün. FAST sistemi, EFT ve havale işlemlerinde yaşanan sorunların önüne geçebilmek adına özel olarak geliştirilmiş ve birçok bankanın katılımıyla evrensel bir bankacılık sistemi haline gelmiştir.

Diğer Yazılar
Banka Kasa Kiralama Fiyatları 2022

FAST Para Transferi Nasıl Yapılır?

Gelelim FAST para transferi nasıl yapılır sorusuna. FAST para transferi yapmak için kolay adres tanımlaması yapmanız gerekir. Kolay adres tanımlama nedir ve kolay adres tanımlama nasıl yapılır? sorularını ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Kolay adres tanımlaması yapan birine para göndermek için o kişinin İBAN numarasını kullanmanıza gerek yok. Bilindiği üzere EFT işlemleri, 26 haneli ve TR ile başlayan özel bir İBAN koduyla yapılmakta. İBAN numarasının gerek uzun olması, gerekse karmaşık bir yapıya sahip olması, para gönderme işlemlerinde çeşitli sorunlara sebep olabilmekte. FAST kolay adres tanımlama sonrasında tüm bu sorunların tamamen ortadan kalkacağını söylememiz mümkün.

FAST para transferi nasıl yapılır sorusunun yanıtı bankaların neredeyse tamamında ortak bir cevaba sahip. Bankanızın internet şubesine ya da mobil uygulamasına giriş yaptığınızda para transfer menüsüne tıklayarak FAST para transferi seçeneğine ulaşabilirsiniz. Burada hangi hesaptan para göndereceğinizi seçtikten sonra kolay adres tipini belirlemeniz gerekiyor. Alıcı, size para göndermeniz için kolay adres bilgisini vermelidir. Örneğin; alıcı taraf kolay adres tanımlamasını e-posta adresiyle yaptıysa seçeneklerden e-postayı işaretlemeli ve ardından kolay adres bilgisi kısmına alıcının e-posta adresini yazmalısınız. Göndereceğiniz tutarı ve varsa açıklamanızı da yazdıktan sonra para gönderme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemde alıcı taraf, e-posta adresini hangi hesabıyla ilişkilendirdiyse para o hesaba gönderilmiş olur.

Diğer Yazılar
Konut Kredisi Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar Tam Liste!

Kolay Adres Nedir?

FAST sistemiyle alakalı en çok araştırılan soruların başında kolay adres nedir geliyor. Kolay adres, kişilerin kendine ait bazı özel bilgileri banka hesaplarıyla ilişkilendirmesidir. Kolay adres tanımlamasında aşağıdaki verilerden biri ya da birkaçı kullanılabilmektedir.

Kolay adres tanımlaması; T.C kimlik numarası, e-posta adresi, yabancı kimlik numarası, vergi numarası ya da cep telefonu bilgilerinden biriyle yapılabilmektedir. Her bilgi yalnızca bir hesapla ilişkilendirilebilmektedir. Örneğin; T.C kimlik numaranızı kolay adres tanımlamasıyla sadece bir banka hesabınızla ilişkilendirebilirsiniz. Eğer başka bankaya da aynı bilgiyle hesap tanımlaması yaparsanız yapacağınız son işlem geçerli olur ve eski hesabınız T.C kimlik numaranız veya kullandığınız diğer kolay adresinizle ayrışır.

Kolay adresle ilişkilendirdiğiniz hesabınıza birinin para göndermesini istediğinizde o hesaba ait İBAN numarası yerine kolay adresinizi verebilirsiniz. Örneğin; banka hesabınızı cep telefonu numaranızla eşleştirdiyseniz para gönderecek kişinin kolay adres tanımında cep telefonunuzu yazması halinde o hesabınıza para gönderilmesi mümkün hale gelir. Aynı bankada birden fazla hesabınız varsa her hesaba bir kolay adres tanımlaması yapabilirsiniz. Yine örnek verecek olursak; 1 numaralı hesabınıza T.C kimlik numaranızı, 2 numaralı hesabınıza cep telefonunuzu, 3 numaralı hesabınıza da e-posta adresinizi tanımlayabilirsiniz. Bu şekilde kullanılabilecek maksimum kolay adres sayısı 5 olacaktır.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

Gelelim kolay adres tanımlama nasıl yapılır sorusuna. Kolay adres tanımlama işlemini bankanızın dijital şube kanallarından gerçekleştirebilirsiniz. Kolay adres tanımlama menüsüne giriş sağladıktan sonra kolay adres tanımla seçeneğine tıklayınız ve adres tipini seçiniz. Adres tipini belirledikten sonra o adrese ait bilgileri eşleştirmek istediğiniz hesabınızla ilişkilendirin. Bu şekilde kolay adres tanımlamanızı gerçekleştirebilir, daha kolay bir şekilde para alıp göndermeye başlayabilirsiniz.

FAST para gönderme işleminde sizin hesabınıza tanımlanmış bir kolay adres olmasa da sadece alıcının kolay adres tanımlamış olması yeterlidir. Yani FAST para transferi için sizin değil, karşı tarafın kolay adres tanımlama şartı vardır. Eğer hesabınıza para gönderilirken kolay adresinizi kullanmak istiyorsanız gerekli tanımlamaları mutlaka yapmanız gerekir.

Kolay adres tanımlama ile alakalı merak edilen sorulardan biri de bir bankadaki kolay adresin başka bankaya nasıl taşınabileceği şeklinde karşımıza çıkıyor. Örnek vermek gerekirse; vergi numaranızı Akbank hesabınızdan QNB Finansbank hesabınıza taşımak istiyorsanız Akbank hesabınızdan bir işlem gerçekleştirmenize gerek olmayacaktır. QNB Finansbank üzerinden kolay adres tanımlaması yapıp hesabınızı vergi numaranızla ilişkilendirdiğinizde kolay adres taşıma işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

 

FAST Para Transfer Limiti

FAST para transfer limiti, ilk etapta 1.000 TL olarak uygulanırken sistemin herkes tarafından kavranması sonrasında tutarın daha da artırılacağı düşünülüyor. İlk olarak 1.000 TL’nin düşük bir tutar olduğu öngörülebilir; fakat FAST para gönderme sistemi henüz tam olarak bilinmemekte. Yapılacak hatalı işlemlerin önüne geçebilmek adına daha düşük tutarla işlem yapılması öngörülmüştür. Sistemin tamamıyla kullanımı sonrasında FAST para gönderme limiti de mutlaka artırılacaktır.

FAST para transfer limiti arttırma, şuan için mümkün olmamakla beraber limitin genel olarak artırılması sonrasında bankaların bu limit artışını sadece belirli müşterilerine sağlaması bekleniyor. İlk olarak sadece özel müşterilere yapılacak olan FAST para transfer limiti arttırma işlemi, daha sonra tüm müşterileri kapsayacak şekilde genelleştirilecektir.

FAST Para Transferi Hangi Bankalarda Var?

FAST para transferini öğrendikten sonra bankanızda bu sistemin olup olmadığını merak ediyor ve FAST para transferi hangi bankalarda var? diye soruyorsanız ülkemizde hizmet veren tüm önemli bankaların FAST sistemini kullandığından haberdar olmanızda yarar var. Devlet bankaları, katılım bankaları ve özel bankaların tamamı, FAST para gönderme ve kolay adres sistemlerini kullanmaya başladı. Dolayısıyla işlemlerinizi gerçekleştirmekte olduğunuz bankadan FAST para transferi yapılabileceğini varsayabilirsiniz.

FAST para transferi, anlık bir para transfer sistemine sahiptir. Nasıl ki bir bankadan aynı bankadaki başka bir hesaba para gönderdiğinizde bu işlem sadece birkaç saniye içerisinde gerçekleşiyorsa FAST ile para göndermek istediğinizde de işleminiz en geç birkaç saniyede tamamlanmış olacaktır. Sistemsel bir hata olması durumunda işlemin anında iptal olacak şekilde tasarlandığı bilinmekte.

FAST Para Transferi Güvenli mi?

Sistem hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanlar, FAST para transferi güvenli mi? diye düşünebilirler. FAST ve kolay adres sistemleri, standart EFT işlemleriyle benzer özellikler taşımakta ve banka kontrolünde gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla güvenlik konusunda gerekli önlemleri almanız doğrultusunda bir problem yaşanmayacaktır. Sadece kolay adres tanımlama işlemlerinde kullanacağınız kişisel bilgileri güvenle korumanız yeterli olacaktır.

FAST para transfer işlemleri, Merkez Bankası nezdinde anlık olarak gerçekleşir. Merkez Bankası ve sisteme dahil olan bankalar, sistem güvenliğini kendi sorumlulukları dahilinde sağlar. Siz de şahsi bilgilerinizi koruma altına almanız halinde bu sistemle alakalı bir sorun yaşamazsınız. Örneğin; kolay adres olarak e-posta adresinizi kullanıyorsanız maillerinize gelecek içerikleri açarken ya da içerisinde yer alan linklere tıklarken dikkatli olmalısınız. Mailinizin bir başkası tarafından ele geçirilmesi, her anlamda olumsuz bir takım durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Diğer Yazılar
Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notu Yükseltme Taktikleri
0 0 votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments