Araba Fiyatları Düşecek mi (2021)

İçindekiler

Araba Fiyatları Düşecek mi?

Araç almak isteyenlerin şu günlerde en merak ettiği soruların başında araç fiyatları düşecek mi? sorusu geliyor. Bu minvalde çeşitli araştırmalar yaparak uzmanların görüşünü merak edenler, günümüz şartlarında araç almanın mantıklı olup olmayacağı konusunda ciddi anlamda kararsızlık yaşamakta. Özellikle son bir yıl içerisinde araç fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, bireyleri tereddütte bırakmakta. Eğer siz de araç fiyatları düşecek mi? Araç fiyatları yükselecek mi? Araç fiyatları ne zaman düşecek? diye merak ediyor ve bu konuda bir rehbere ihtiyaç duyuyorsanız size özel hazırladığımız bu içeriğe mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Araba kredileri ne zaman düşecek

Araç Fiyatları Düştü mü?

Araç fiyatları düştü mü? sorusunun ortaya çıkma sebebi, piyasada yaşanan araç kıtlığının bir nebze olsun giderilmiş olması. 2020 yılının ilk çeyreğinden itibaren yaşanan araç arz eksikliği, araç fiyatlarının artması noktasında tetikleyici olmuştu. Özellikle Covid-19 dalgasının yeni ortaya çıktığı dönemlerde ülkeler arası ticaretin yavaşlaması, firmaların ara mamul ithalatı konusunda sıkıntı yaşaması, üretim alanında faaliyet gösteren şirketlerin tam kapasiteyle çalışamaması ve ülkelerin diğer ülkelere uyguladığı sınırlamalar çerçevesinde 0 km araçların satışında bir daralma meydana gelmiş oldu. Bu sürecin devamında bayilerde satışa hazır araç bulmak neredeyse imkânsız hale geldi ve akabinde fiyatlar doğal olarak artmaya başladı.

Yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden ötürü 0 km araçların fiyatı olabildiğince artarken bu durumun etkileri 2.el araçlarda daha çok görülmeye başlandı. Ayrıca devlet destekli taşıt kredisi kampanyalarıyla beraber taşıt kredisi oranlarının düşmesi de araç fiyatlarının yükselmesinde önemli bir etken hâlini aldı. Saymış olduğumuz sebeplerin birer birer ortadan kalkması veya etkisinin azalmasıyla beraber araç fiyatları düştü mü? sorusu olumlu bir karşılık almaya başladı. İnternet üzerinden araç alış/satışının yapıldığı site ve uygulamalara baktığımızda da bu durumun etkilerini görmek hiç de zor değil. Araç fiyatları, 2020 yılının sonlarına doğru düşme eğilimine girerken 2021 yılına giriş yapmamızla beraber bu düşüşün etkisi artarak devam etti ve bugünkü görüntüye ulaştı.

Araç fiyatları, marka ve model bazında farklılıklar olması kaydıyla ortalama %5 ile %15 arasında düşüş gösterdi. Araba fiyatlarının düşmesinin ardından bu defa araç kredileri düşecek mi? ve araç kredileri ne zaman düşecek? sorularının gündeme geldiğini görmekteyiz. Araç fiyatlarında meydana gelebilecek düşüşle beraber bu sorulara da yanıt sunuyor olacağız.

Diğer Yazılar
Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi Notu Yükseltme Taktikleri

Araç Fiyatları Ne Zaman Düşecek?

Araç fiyatları ne zaman düşecek? sorusu, birçok kesim tarafından ciddi anlamda merak edilmekte. Araba almak, hâlihazırda kullandığı aracını yenilemek veya sadece aracını satmak isteyenler, bu kesim arasında başı çekmekte. Ayrıca araç alım satımıyla iştirak eden kişi ve kurumlar da araç fiyatları ne zaman düşecek? sorusuna yanıt aramakta.

Uzmanların görüşüne göre araç fiyatlarında yaşanan düşük, Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek ve bu dönemde araçlar, standart değerine ulaşmış olacak. Burada dikkat çekmemiz gereken en önemli detay ise araç fiyatları ile taşıt kredisi oranları arasındaki ters orantı. Zira araç fiyatları düşüş gösterdiğinde kredi oranlarının daha da arttığını görmekteyiz. Araç alımına yönelik taleplerin artması, bankaların kredi iştahını kabartmakta. Tersi durumda taşıt kredi oranları düştüğünde de araç sahipleri araçlarını daha yüksek tutar üzerinden satışa sunmakta. Birbirini izleyen bu döngünün ne gibi sonuçlar doğurabileceğini bir önceki yıl tecrübe etmiştik. Dolayısıyla araç fiyatlarında meydana gelebilecek olası bir düşüş, kredi oranlarının yükselmesini beraberinde getirebilir.

İkinci el fiyatları düşer mi

Araç Kredileri Düşecek mi?

Birbiriyle bağlantılı şekilde ortaya çıkan araç kredileri düşecek mi? ve araç kredileri ne zaman düşecek? soruları, araç alım satımına yönelik aksiyonda bulunacak kişileri yakından ilgilendirmekte. Özellikle araba almak için yeterli peşinatı olmayanlar, araç alım hayallerini kredi oranlarının düşmesine bağlamakta. Geçtiğimiz yıl devlet bankalarının öncülüğünde düşüşe geçen araç kredisi oranları, 2021 yılında önemli bir artış gösterdi. Kredi oranlarının düşük seviyede seyrettiği dönemde araç almadığına pişman olan birçok kişi, umudunu araç kredileri düşecek mi? sorusuna verilecek yanıta bağlamış durumda.

Araç kredisi oranlarının kısa vadede düşmesi beklenmiyor. Dolayısıyla taşıt alımında önceliğiniz düşük kredi oranları ise bu konuda pek de sevindirici bir haber veremeyeceğimizi bilmenizi isteriz. Ancak devlet tarafından geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan seferberliğin yeniden gündeme gelmesi ibreyi tamamen tersine çevirebilir. Bu durumda kredi oranlarının özel bankalar tarafından da düşük seviyede tutulması bekleniyor. Ne var ki normal şartlar altında araç kredisi oranlarının düşmesi beklenmezken küçük çaplı bir yükselişin olması da şaşırtıcı olmayacaktır.

Diğer Yazılar
Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir? Gerekli Evraklar Tam Liste!

2020 yılında düzenlenen %0,49 ve %0,69 taşıt kredisi kampanyalarının araç fiyatlarının yükselme sebeplerinden biri olarak göze çarptığından söz etmiştik. Bu bağlamda araçların değeri, standart değerinin çok üzerine çıkmış ve piyasada inanılmaz bir hareketlilik yaşanmıştı. 2021 yılında taşıt kredisi oranları %1,50 seviyelerinden başlamakta ve bankadan bankaya değişmek şartıyla daha üst noktalara ulaşmakta. Bankalar, taşıt piyasasındaki arz sorununun çözülmesinin ardından diğer kredilerde olduğu gibi taşıt kredilerinde de yükseliş stratejisini uyguladı. Peşin alımların zaten düşük seviyede olduğu böyle bir dönemde araçlara olan talep ister istemez azaldı. Bu doğrultuda taşıt fiyatları da önceki yılın son aylarına göre düşüş gösterdi.

Özetlemek gerekirse taşıt fiyatları Haziran 2021 yılına kadar küçük çaplı da olsa düşmeye devam edecek. Yaz aylarına yaklaştıkça fiyatlarda bir esneme görülebilir. Sonrasında araç fiyatlarının denge seviyesine gelmesi bekleniyor. Eğer nakit paranız varsa ve araç almak ya da aracınızı değiştirmek istiyorsanız fiyatların en dip noktayı gördüğü zamanda bu stratejinizi hayata geçirebilirsiniz. Bunun aksine kredi oranlarının düşmesini bekliyorsanız en erken Nisan ayına kadar beklemeniz gerekecek. Tabi bu yazıda belirtilen hususlar kendi değerlendirmelerimiz olup yatırım tavsiyesi olarak alınmaması gerekir.

 

Taşıt Kredisi Oranları 2021

Taşıt kredisi oranları 2021 yılı başlığı altında sizlere bu yıl araç kredisi oranlarının ne seviyede olduğundan söz ediyor olacağız. 2021 taşıt kredisi oranları, ortalama %1,50 – %1,55 seviyesinde. %1,45’ten başlayan oranlar, bankaların kredi stratejilerine göre %1,70’e kadar çıkabiliyor. Bazı bankaların taşıt kredisi oranlarına aşağıdaki listeden ulaşmanız mümkün. Taşıt kredisi oranları 2021 listemiz 12 ay vade ile 50.000 TL kullanılacak bir taşıt kredisine göre düzenlenmiştir. Kredi tutarı ve vadesi değiştikçe oranlarda da bir değişim olması söz konusudur.

 • İş Bankası taşıt kredisi oranı 2021: %1,45
 • Vakıfbank taşıt kredisi oranı 2021: %1,48
 • TEB araç kredisi oranı 2021: %1,49
 • Yapı Kredi araç kredisi oranı 2021: %1,51
 • Garanti BBVA taşıt kredisi oranı 2021: %1,54
 • İNG Bank taşıt kredisi oranı 2021: %1,54
 • Akbank taşıt kredisi oranı 2021: %1,55
 • Halkbank taşıt kredisi oranı 2021: %1,58
 • Denizbank araç kredisi oranı 2021: %1,59
 • QNB Finansbank araç kredisi oranı 2021: %1,61
 • Ziraat Bankası araç kredisi oranı 2021: %1,64
 • Ziraat Katılım Bankası taşıt finansman oranı 2021: %1,66
 • Vakıf Katılım Bankası taşıt finansman oranı 2021: %1,70
0 0 votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments