Fındık Fiyatları 2018

Fındık Fiyatları 2018

FINDIK FİYATLARI 2018:

 

Günlük olarak değişkenlik gösteren fındık fiyatları 2018 yılı en güncel haliyle siz değerli takipçilerimiz için derlenmiştir. Fındık fiyatları 2018 yılında da maalesef üreticinin yüzünü güldürmemiştir. Dünya fındık üretiminin merkezi olan ülkemizde özellikle Giresun, Ordu, Düzce, Sakarya, Fatsa, Ünye, Çarşamba ve Terme gibi il ve ilçelerimiz fındık borsasını oluşturan önemli üretim merkezlerimizdendir.  Şimdi dilerseniz güncel ve günlük fındık fiyatlarına hep birlikte göz atalım. Not: Listemizde belirtilen söz konusu bölgelerin ticaret borsalarından alınmış olup, kabuklu fındık fındıklarını içermektedir.

Tabloda belirtilen fiyatlar brüt fiyatlardır. Bu fiyatlar üzerinden satın alımlarda %2 stopaj ve %0,1 ila 0,2 arası borsa tescil kesintisi yapılmaktadır.

İşte 2018 Günlük ve Güncel Fındik Fiyatı Listesi:

 

Son Güncelleme:

21 Eylül 2018

Cuma

 

Şube En düşük En yüksek
TMO – TL – TL
Akçakoca 10,75 TL 13,00 TL
Çarşamba 11,75 TL 13,00 TL
Düzce 10,75 TL 13,00 TL
Fatsa 12,00 TL 13,50 TL
Giresun 12,74 TL 14,50 TL
Kocaeli 11,00 TL 13,26 TL
Ordu 12,00 TL 13,50 TL
Sakarya 11,00 TL 13,26 TL
Samsun 12,00 TL 13,50 TL
Terme 12,00 TL 13,50 TL
Trabzon 11,50 TL 13,00 TL
Ünye 12,00 TL 13,50 TL
Zonguldak 11,00 TL 13,26 TL

 

Market Satış Fiyatları:

1 kg fındık içi : kalitesine göre değişmekle birlikte marketlerde ortalama 45,00 TL üzerinden raflarda yerini almaktadır.

 

Dünya fındık üretiminin yaklaşık olarak %70’i ülkemiz tarafından karşılanmaktadır. Yani dünya fındık tüketiminin 3’te 2’sini Türk fındık üreticisi karşılamaktadır. Bu bağlamda diyebiliriz ki ülkemiz tam anlamıyla dünya fındık tekelidir…

Ancak son yıllarda fındık konusu hem üreticimizin hem de tüketicimizin yüzünü güldürmemektedir. Peki böylesine önemli bir ürünün dünya genelinde en büyük üreticisi olan ülkemizde nasıl oluyor da hem üretici hem de tüketici aynı anda fiyatlardan yakınabiliyor? İşte bu noktada gerekli çalışmaların acilen yapılması gerektiği ortaya çıkıyor.

Ülkemizin özellikle ihracat sıkıntısı yaşadığı göz önünde bulundurulursa böylesine bir ham maddeyi  yönetebilmek ve onun fiyat politikasını belirleyebilmek noktasında çok daha dikkatli ve tüm kesimleri mutlu edecek bir yaklaşım sergilenmesi kaçınılmazdır.

Aksi takdirde gerek sitemize gelen yayınlanan/yayınlanamayan yorumlardan gerekse diğer basın yayın organlarından anlaşıldığı kadarıyla maalesef üreticinin kazanç sağlayamadığı gerekçesiyle başka işlere yönelmesi durumuyla karşı karşıya kalınabilir.

Dileriz, aşağıda faydalarını sayarak bitiremeyeceğimiz fındıktan hem üreticimiz istediği kazancı sağlar, hem de tüketicimiz rahatlıkla satın alabilir.

GüncelFiyatlari.Com Ekibi

 

Fındığın Faydaları:

 • Müthiş bir enerji kaynağıdır.
 • Kalp ve damar sağlığı açısından oldukça faydalıdır
 • Kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur
 • Kansızlığın giderilmesi için tüketilmesi tavsiye edilir
 • Küçük yaşlarda kemik yapısının gelişimine katkı sağlar
 • Damar yapısını güçlendirdiğinden varislere karşı da fayda sağlar
 • Cildin yağlanmasına katkı sağlayarak kırışıklıklara ve cildin yaşlanmasına karşı koyar
 • Çikolatayla en uyumlu yemiştir
 • Ayrıyetten cinsel yeteneklerin artırılmasında rol oynar.

Benzer Konular
Kurban Fiyatları 2018

Fındık Fiyatları 2018 (38 Yorum)

 1. Arkadaşlar yorumları buraya değil e devletten bimere yazın burdan kimse görmez okumaz direk devletin kendine yazalım duyuralım sesimizi yoksa bunlar fındıkcılığı da bitirecekler

 2. sayın üretiçi kardeşlerim evvela taban arazilerinden fındığı acilen sökmemiz gerekiyor satabileçeğimiz kadar fındık üretmeliyiz buda 600bin yani 300binton iç fındık yapar dünyaya bu kadarını satabiliyoruz bunun üzerine çıkarsak alivreçiler devreye giriyor 20 tl malımız 3 tl düşüyor ben kendim 40 yıllık üretiçiyim geriye dönüp baktığımda sadeçe tüccar ve ihraçatcıya hamallık yaparak ömrümüzü harçamışız yazık saygılarımla

 3. Sen dagi tasi findikla donat.dededen kalma yontemlerle uretim yap.ziraat odalari aidat almaktan baska birsey yapmasin.ilce tarim ne zaman cikmis bahcelere ben hic gormedim.sonra fiyat boyle soyle diye agla.findikci bu sistemde tek basina mucadele vetiyor.zaten hem verim dustu hem de bahceler miras icin devamli kuculdu.

 4. fındık fiyatı açıklanmadan bu gün işçi parasını ödedim yazıklar olsun devletim sana vatandaşını böyle ezdiğin için

 5. Fındığın kurtarıcısı Fiskobirliktir. İnanın ve destekleyin üretici olarak. Fiskobirlik eski Fiskobirlik değil..

 6. 300 kilo olan fındığı tek tek seçtik içerisinde bir tane bile çürük koruk delik vesair kötü olan bir tane fındık bulamazsınız temaya götürdük Temo içerisinde nasıl buldu ise çürük oranının fazla olduğu ve içerisinde nem oranını olduğunu iddia ederek 10 lira 25 kuruş fındığa para verdi düşünebiliyor musunuz tek tek seçilen fındık 10 lira 25 kuruş hiçbir şey demedik zaten diyemez de ki içerisinden 300 kilo fındığın içerisinden 2,5 kilosunu zaten tahlil için aldılar E ne kaldı zaten bizde devlete gitsin fındık istedik devlete de gitti Teşekkürler.

 7. Temo devletin kontrolünde. Fındık devlete gitsin dedik ancak olmadı Temo ya vermiş olduğumuz fındık parasını Ancak 2 ay sonra Elüs ancak hesabından alabildik.
  Seçilmiş olanlardan birisi alan destekli yardım yapıldığından dolayı fındık fiyatının kilo başına 20 TL’ye ulaştığını iddia ediyor ne kadar komik değil mi milleti bununla mı aldatmak istiyorlar anlamak ve hak vermek mümkün değil,milletin aklı ile oynamayın Dalga geçmeyin lütfen.

 8. 2 sene önce fındık 15 liraydı simdi 9 lira.adalet mi bu kardesim simdi.yazıklar olsun insanlar okadar emek veriyor.ayıptır.devleti göreve çağırıyorum…!!!

 9. Bence TMO da fındık almasın geberip gidelim sonra mülteci durumuna düşelim devlet acır bakar bize nasıl olsa dilencilere alıştık.

 10. Bu fiyat açıklamalarınız piysa ile aynı değil zaten bunu sizde biliyorsunuz amacınız suni gündem oluşturmak üreticinin kafasını karıştırmak bunuda başarırıyorsunuz.

 11. Piyasa ile sizlerin yayınladığı fiyatlar arasında çok fark var..
  By fiyatları nereden alıyorsunuz…saat 14.25 te çarşambada (sandıkçılar Tic.) Tel. Açtım 8:50 (50 randıman ) dediler..
  Ciddiyet lutfen

 12. sayın arkadaşlar zamanında fındık mitingi de yaptık .Ama bizim karadenizden %65 oy çıktı. Hükümet nasıl olsa bu millet bana garanti oy veriyor ben kendimi kasmıyayım diyor. Onu zamanında düşünecektik atı alan üsküdarı geçmiş bulunuyor. Saygılarımla

 13. selamlar;
  bende sizin gibi Mersin’de çiftçilik ile uğraşıyorum. geçinebilmek için bir fabrikada da çalışyorum. 450.000 tl borç ile tesis kurup muz yetiştiriyorum. şimdi pazarda bile 6 tl ve üzeri olan muzun 10 kat kalitelisini seramdan tüccar gelip 2.8 tl ye kesiyor. aracıların tüccarların pazarcıların hiçbir maliyeti riski endişesi olmadan benim ürettiğim malı iki katına size satıyor. sizin 10 tl ye satamadığınız fındığı biz burada iç olarak 40 tl ye satın alıyoruz. bir arkadaşımız geçenlerde Giresun fındığını bize 17 tl ye sattı bütün fabrika kapış kapış aldı. bence bu tüccar ve aracı tayfasına ekmek yedirmeden herkes malını satabilmeli.

 14. Kim ne derse desin bunlar bedavada alsalar yeridir bunların olmasına sebep üreticiler bu yüzden kimsenin bişe demeye hakkı bile yok haktır bize

 15. her yerde fındık fiyatları artıyor bu sayfada oynama yok anlamadım tüccar sayfası galiba bu siteler

 16. Fındık daha fazla çıkmaz sanırım duyduğum kadariyla almanya İtalya’dan fındığı 40 tlden almakta turkiyeden 18tlye almamaktadır çünkü onlar seçime gidecekler ve sn. Cumhur Başkanımız bilindiği gibi avrupa ile arası açık ki fındığı satmakta sıkıntı çekiyoruz ama anlam veremedigim bir durum almanya ile Avrupa ile aranizi açıp suçlusu geçimini findiktan sağlayan halk olmak zorunda mi burda bir suçluluk yokmu bu kadar insanların zararını kim karşılayacak

 17. Fındık alamıyoruz arkadaşım ucuz fındık istiyoruz çoluk çocuk yesin beslensin !.. herkes üreticiyi düşünüyor tüketiciyi düşünen yok…

 18. Findik 14 tl olsun sayin cumhurbaskanim yazik gunah bu ureticilere insanlar kar edicez diye topladiklari findiktan zararla donuyorlar bir zamanlar 17-18 tlyi buluyodu bu fiyatlar simdi ne olduda bu derce fiyatlar dustu artik gorun bu ciftcileri sadece gecimini findiktan saglayan ureticilerimiz cok zor duruma dusuyolar gercekten COK YAZIK…..

 19. Merhaba,
  Fındık ile ilgili 2 önemli açıklama yapıldı bir tanesi Trabzon milletvekili, diğeri de Tarım bakanı tarafından, ilk açıklama fındık fiyatlarının daha da düşmemesi için TMO tarafından fındığın taban fiyatını 10,50 TL olarak belirledik ki serbest piyasa da fındık daha da aşağı gelmesin diye önlem aldık oldu. Bu açıklamanın özü şudur TMO fındık fiyatını 2. kez açıklamayacağına göre zaten kesinleşmiş bir rakam mevcut, bu rakamın üzerinde fındık fiyatı beklemeyin. İkinci açıklama Tarım bakanından gelmişti aslında Tarım bakanının açıklaması da ilk açıklamadan farklı değil, üreticinin panik yapmaması gerektiği ve söz verdik ilgileniyoruz cümlesinin ardından TMO nun 10,50 TL den fiyat belirlediği ve alım yaptığı cümlesi ile açıklamasını sonlandırmasıdır. Bundan da şunu anlıyoruz bu bir oyalama ve gündemi soğutma taktiğidir. Eğer birşeyleri düzeltecek olsalar dı TMO nun fiyatını 15 TL verirler ve piyasa da fındık 13,00 ile 14,00 TL bandında devam edebilir di. Bence önümüzde ki 3 aylık süreçte kimse heveslenmesin. Bu fiyatlardan alım yapacaklar hatta fiyatları 1,00-1,50 TL daha aşağı yukarı oynatarak panik havası yaratacaklar ve rekoltesi belirli olan fındığı piyasa ihtiyaçlarına göre tedarik edecekler. Herkese geçmiş olsun Durmak Yok Yola Devam…!

 20. Hepimizin şuanda aciz durumda olduğu aşikar,boynumuz ,kıldan ince değilmi ?
  Her fındık öncesi cebinizden bütün masraflar peşin çıkıyor, toplasanda toplanmasında, elele başbaşasin ,toplazsan en azından hamallıktan kurtulur, ailenle güzel bir kaç gün gecirirsin, bir sene tarlada kalsın fındık, sadece cerezini topla, başka bir şey yapma.
  Seneye İtalyanlar dan alsınlar fındığı görelim bakalım fiyat ne oluyor.
  Ben 2018 de bahcede bırakacam yeter artık diyorum.

 21. kardeşlerim ben zorunlu olarak borçlandı m yakında çocuğa düğün yapacağım ama nasıl fındık çok ucuz çok çaresizin işçi parasına yarısı gidiyor işçi parası sakarya da 80 tl 5000 tl işçilere verilecek nerde gübresi nerde altındaki çayır biçimi nerde ilacı ve bir çoğu sayın devlet büyüklerin en azından 14tl olsun anca kurtarır ha bu arada iç fındık ta 50 tl güzel fiyat

 22. arkadaşlar nasıl’ki tarımda meyve ve sebze birde hayvancılığı bitirmişlerse türkiye’de fındık üreticisini’de zor durumda bırakıp üretimin artışı önlenmektedir siz çalışın üretin
  meydana getirin biz size beşte bir pay verir beşte dört cep’e indirelim hesabıdır
  yani sizin anlayacağınız sizin emeğinizin hiç bir değeri yoktur alın teri ile kazanmanın önüne geçiliyor ve sonrada siz ürettinizde biz satmadıkmı diyorlar tamamı siyasi politik oyundur
  çiftçinin yüzü ne zaman gülmüş’ki şimdi gülsün çiftçi hammal konumunda kalmakla yükümlü hale getirilmiş durumda kalkıp üstüne bir’de dalga geçer gibi çiftçiyi mağdur etmeyiz diyorlar ardından onbeş TL’lik fındığa 10 TL’değer biçiyorlar buda yetmezmiş gibi
  serbest piyasada fındığı 8.50 TL’den satılmasına göz yumuyorlar sizin anlayacağınız çiftçiyi çaresizlikle baş başadır çiftçinin arkasında kimse durmuyor kimse’de çiftçiye verilen sözü tutmuyor verilen sözlerin vaatlerin ise tamamı laf safsatasıdır daha dün’e kadar siz boş durmayın üretin biz sizin arkanızdayız diyenler şimdi neredeler peki ? buyurun sizler söyleyin.

 23. Bizler burda konuşuyoruz görüyorum herkes bi çaba içerisinde. Merak ediyorum neden bu Erdoğan başkanımız bu fındık neden bu durumda diye kimseye bişey demiyor . Karadeniz çocuğu yaptığı işe bak. Adapazarı’nda 17 ilçe Fındık’la geçiniyor en basiti ama gelin duruma bakın. Gerçekten ağlanacak durumdayız Fındık 8.50. Yazıklar olsun

 24. 15 gündür fındıkla uğraşıyorum yağmur nedeniyle daha kabuğundan ayiramadim kolunu malı para etmez köylü olmassa ackalirlar

 25. Fındığa verilen fiyat çok az yetkililer sizlere söylüyorum 14 tl verinki çiftçinin yüzü gülsün yazik yaa bu insanlar 11 ay boyunca fndk bekliyor ilacı para gubresu para trpani para kesimini ysp para ama le tut para çavuşu para patosu para e ne kaldi adama

 26. Üretici çiftçi Fındık’ın bakımını kesimi otunu biçmesi gübresi hep yemeyle oluyor.Hangi birine para yetişsin .
  Sonunda bunların hesabı Fındık’ta kalan paradan kesiliyor.Insanın eline fazla bişey kalmıyor.Bari üretici emeğin karşılığını alsın sayın Cumhurbaşkanım .
  İnşallah bunada bir çözüm bulun çifci karşılını alırsa ona göre daha çok üretir ve Export işi daha güzel yürür.İnşallah bu yazdımı bi devlet insanı hayırlıysa okur

 27. ger ekten en azindan elimize gcn fiyat 12tl olsun mesela bn tek basima topluyorum tarlalarimi bi kazanc kalmiyor allah askina sayin yetkililer acil bi cozum yovmiyeci tutamiyorum cunku fiyt okadar dusukki burda 800kg fndk kgsu5tlden masraflarini kurtarmiyor bir tek gelir kaynagim bu baskada yok acil fiyat en azindan elimize gcen miktr12tl olsun

 28. ON BEŞ TEMMUZDA NASILKİ MİLLET DEVLETİNİN ARKASINDA OLDU ALLAH AŞKINA BİZİ KURTLARIN ÇAKALLARIN ELİNE BIRAKMAYIN ŞUKADAR KİLOSU OLSUN FINDIĞIN DEMİYORUM EN AZINDAN KARŞILIĞI VERŞLSİN.12 TL OLSUN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMEZ BU MİLLET VATANININ BEKASI İÇİN EKİM TARLASINI YAKMIŞSA HİÇ BİR KARŞILIK BEKLEMEDEN FAZLASINI İSTEMEZ.SAYGILARIMLA