Kurban Fiyatları 2018

İçindekiler

KURBAN FİYATLARI 2018:

 

2019 Kurban Fiyatları listesini vermeden önce Kurban Bayramı yaklaşırken yavaş yavaş kurban pazarları da kurulmaya hazırlanıyor. Anadolu’nun dört bir yanından şehir merkezlerine taşınan kurbanlıklar alıcılarıyla buluşacakları günü beklemeye başladılar. Kurban fiyatlarının geçen yıla göre ortaya çıkan enflasyon farkıyla en az %10 civarında artış göstermesi beklenmektedir. Peki 2018 yılı kurbanlık büyükbaş dana, sığır, tosun ve küçükbaş koyun, kuzu, koç fiyatları ne durumda? Adaklık hayvan fiyatları aşağı yukarı bilinmekte fakat kurban bayramında bu rakamlar bir miktar değişiklik göstermektedir. Şimdi vakit kaybetmeden kurban fiyatları hakkında tahmini fiyat listemize göz atalım.

 

Kurban Fiyatlarını Belirleyen Etkenler:

  • Arefe öncesi, Arefe günü ve bayramın ilk günü kurban talebinin en yoğun olduğu günlerdir. Mümkünse kurbanı bayramın ikinci veya üçüncü günü pazarlara uğrayarak daha düşük fiyatlara kurbanlık bulma şansını yakalayabilirsiniz.
  • Ancak fiyat açısından bayramın ikinci ve üçüncü günleri kurbanlık almanın avantajlı olduğu düşünülse de besili bir çok hayvanın çoktan satılmış olacağını da bilmeniz gerekir.
  • Aşağıda vereceğimiz fiyatlar burada belirtilen ve belirtilmeyen pek çok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Diğer taraftan kurban başında yapılan pazarlıkları da es geçmemeniz gerektiğini hatırlatırız. Pazarlık yapmayı beceremiyorsanız yanınızda pazarlık yapmayı bilen bir dostunuzla gitmenizi öneririz.

 

Kurbanlık Koyun, Kuzu ve Koç Fiyatları: 

Kurbanlık olarak küçükbaş koyun, kuzu ve koç düşünenler için fiyatların en düşük 1.500 TL civarında olacağı düşünülmektedir.

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Küçükbaş kurbanlık canlı 1 kg fiyatı: ortalama 27 TL dolaylarındadır.

Örnek hesap: Kurbanlık olarak canlı küçükbaş kuzuyu 2.000 TL’ye aldığımızı varsayarsak ortalama 75 kilo gelmesi tahmin edilmektedir. Kesim işlemleri sonrası %50 verim sağlanacağı düşünülecek olursa yaklaşık 37 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.

Diğer Yazılar
Fındık Fiyatları 2024 Listesi

 

Kurbanlık Dana, Sığır ve Tosun Fiyatları: 

Kurbanlık olarak düşünülen büyükbaş dana, sığır ve tosun fiyatlarının bu yıl en düşük 7.000 TL civarında olacağı düşünülmektedir.

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Büyükbaş kurbanlık canlı 1 kg fiyatı: ortalama 22 TL dolaylarındadır.

Örnek hesap: Kurbanlık olarak canlı büyükbaş bir hayvanı 7000 TL’ye aldığımızı varsayarsak ortalama 320 kilo gelmesi tahmin edilmektedir. Kesim işlemleri sonrası %50 verim sağlanacağı düşünülecek olursa yaklaşık 160 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.

 

Yazımızda belirttiğimiz fiyatlar ve hesaplamalar tahmini ve kabaca sizlere fikir vermeyi amaçladığından, pazarlardan ve uzman kişilerden bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

 

Diyanet Kurbanlık Bedelleri Açıklandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılı kurbanlık vekalet bedelleri de belli oldu. Buna göre;

Yurt içi kurban bedelleri: 850 TL

Yurt dışı kurban bedelleri ise: 625 TL olarak açıklandı.

 

Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu 2018 yılı dini takvimine göre kurban bayramı tarihleri ise şu şekildedir:

Bayramın 1. günü: 21 Ağustos 2018 (Salı)

Bayramın 2. günü: 22 Ağustos 2018 (Çarşamba)

Bayramın 3. günü: 23 Ağustos 2018 (Perşembe)

Bayramın 4. günü: 24 Ağustos 2018 (Cuma)

 

kurbanlik-koyun-koc-kuzu

Son olarak şunu tekrar etmekte fayda var! Listede belirttiğimiz Kurban fiyatları bölgeye, sizin pazarlık yapma yeteneğinize ve satıcıların maliyet değişikliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Kurban Bayramınız mübarek olsun.

GüncelFiyatlari.Com Ekibi

votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
17 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments