Kurban Fiyatları 2018

Kurban Fiyatları 2018

KURBAN FİYATLARI 2018:

2018 Kurban Fiyatları listesini vermeden önce Kurban Bayramı yaklaşırken yavaş yavaş kurban pazarları da kurulmaya başlandı. Anadolunun dört bir yanından büyükşehirlere taşınan kurbanlıklar alıcılarıyla buluşacakları günü beklemeye başladılar. Kurban fiyatları geçen yıla oranla %20 civarında artış göstermiştir. Peki 2018 yılı kurbanlık büyükbaş (dana, sığır, tosun) ve küçükbaş (koyun, kuzu, koç) fiyatları ne durumda? Adaklık hayvan fiyatları aşağı yukarı bilinmekte fakat kurban bayramında bu rakamlar bir miktar yükselmektedir. Şimdi vakit kaybetmeden belirginleşen kurban fiyatları hakkında listemize göz atalım. 


Kurban Fiyatlarını Belirleyen Etmenler:

  • Her yıl kurban bayramına yaklaşırken özellikle bayrama bir hafta kala ortaya çıkan spekülatif haberler sebebiyle kurbanlık fiyatları hakkında aşırı yüksek fiyatlar ortaya atılmaktadır. Bu fiyatlara çok fazla kulak asmamak gerekir. Çünkü bayrama  iki veya üç gün kala fiyatlar yavaş yavaş mantıklı değerlere düşmeye başlar.
  • Arefe öncesi, Arefe günü ve bayramın ilk günü kurban fiyatlarının tavan yaptığı günlerdir. Mümkünse kurbanı bayramın ikinci veya üçüncü günü daha düşük fiyatlara bulabilirsiniz.
  • Bayramın dördüncü günü ise fiyatların yavaş yavaş dip yapmaya başladığı gündür. Sıkı bir pazarlıkla gerçekten uygun fiyatlı bir kurbanlık edinebilirsiniz. Ancak dördüncü gün kurbanlık almanın tek dezavantajı sağlıklı ve besili bir çok hayvanın sizden önce çoktan satılmış olmasıdır.
  • UNUTMAYIN! Aşağıda verdiğimiz fiyatlar burada belirtilen etkenlere göre değişmektedir. Fakat asıl önemli olan unsur şu ki; kurbanlık fiyatınızı belirleyen yaptığınız pazarlıktır. Pazarlık yapmayı beceremiyorsanız yanınızda pazarlık yapmayı bilen bir dostunuzla gitmenizi öneririz.

Kurbanlık Koyun, Kuzu ve Koç Fiyatları: 

Küçükbaş koyun, kuzu ve koç fiyatları en düşük 600 TL civarından bulunabilmektedir. En yüksek ise 1750 TL civarlarındadır.

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Küçükbaş kurbanlık 1 kg fiyatı: ortalama 18 TL dolaylarındadır.

 

Örnek hesap: Canlı küçükbaş bir hayvanı 600 TL’ye aldıysanız ortalama 33 kilo gelmesi lazım. Kesim işlemleri sonrası üçte bir oranında et çıkacağı düşünülürse yaklaşık 11 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.


Kurbanlık Dana, Sığır ve Tosun Fiyatları: 

Büyükbaş dana, sığır ve tosun fiyatları en düşük 6.000 TL civarından bulunabilmektedir. En yüksek ise 18.000 TL civarlarındadır. (Tabi bazı özel yetiştirilen besili kurbalıklarda fiyatlar aşırı uçuk değerlere ulaşabilmektedir)

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Büyükbaş kurbanlık 1 kg fiyatı: ortalama 20 TL dolaylarındadır.

 

Örnek hesap: Canlı büyükbaş bir hayvanı 6000 TL’ye aldıysanız ortalama 300 kilo gelmesi lazım. Kesim işlemleri sonrası üçte bir oranında et çıkacağı düşünülürse yaklaşık 100 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.


kurbanlik-koyun-koc-kuzu

Son olarak şunu tekrar etmekte fayda var! Listede belirttiğimiz Kurban fiyatları sizin pazarlık yapma yeteneğinize göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kurban Bayramınız mübarek olsun.

GüncelFiyatlari.Com EkibiBenzer Konular
Fındık Fiyatları 2018

Kurban Fiyatları 2018 (4 Yorum)

  1. Sevgili mulkıyelı kardes ; kurban kesmek yalnızca elde edılen et i dağıtmak için değildir , hikmetlerinden biriside akıtılan kanı çıkan canı gormektırkı bu sende ki yani izleyen yada kurbana bıçak vuran kişinin anlaması içindir, kalbi yumuşatır merhamet duygularını arttırır kurban. acaba 60 liraya kalbını vıcdanını yumusatacak baska bır sey var ıse daha ucuza ondan alı ver o vakıt

    • Fotosentez kardeş fakirin karnı kurbandan kurbana et görüyor. Tamam dini vecibedir, 3ü 5i aranmaz da, gariban napsın? Ha bire uydurulsun he mi?

  2. Teşekkür ederim. Bu durumda, 600 TL. na 11 kg. et alınmış oluyor, yaklaşık kilosu 60 TL. diyebiliriz. Etin kasap veya market kilo fiyatı, ortalama 40 TL. civarında. Bu fark neden oluyor. Bu durumda, kazanan hayvan satıcısı oluyor. Kilo olarak sorgulamak, ayıplanıyor, kan akıtmak önemli deniyor. Fakat, sonuçta amaçlardan biri de dağıtmak değil mi? Et alıp dağıtılsa daha çok miktarda alınmış olacak ve dağıtılabilecek. Madem, paylaşmak esas ise, neden bu şekilde daha pahalı oluyor. Açıkçası bugüne kadar, hesap açısından hiç bakmamıştım ve bu şekilde bilmiyordum. Hayvanın alınıp kesilmesinin daha ekonomik olduğunu ve bu şekilde olduğu için de daha çok dağıtılmasının mümkün olduğunu, çevremden duyuyordum.Saygılarımla