Kurban Fiyatları 2018

/ 8 Eylül 2016 / / 17 Yorum
Kurban Fiyatları 2018

KURBAN FİYATLARI 2018:

 

2019 Kurban Fiyatları listesini vermeden önce Kurban Bayramı yaklaşırken yavaş yavaş kurban pazarları da kurulmaya hazırlanıyor. Anadolu’nun dört bir yanından şehir merkezlerine taşınan kurbanlıklar alıcılarıyla buluşacakları günü beklemeye başladılar. Kurban fiyatlarının geçen yıla göre ortaya çıkan enflasyon farkıyla en az %10 civarında artış göstermesi beklenmektedir. Peki 2018 yılı kurbanlık büyükbaş dana, sığır, tosun ve küçükbaş koyun, kuzu, koç fiyatları ne durumda? Adaklık hayvan fiyatları aşağı yukarı bilinmekte fakat kurban bayramında bu rakamlar bir miktar değişiklik göstermektedir. Şimdi vakit kaybetmeden kurban fiyatları hakkında tahmini fiyat listemize göz atalım.

 

Kurban Fiyatlarını Belirleyen Etkenler:

  • Arefe öncesi, Arefe günü ve bayramın ilk günü kurban talebinin en yoğun olduğu günlerdir. Mümkünse kurbanı bayramın ikinci veya üçüncü günü pazarlara uğrayarak daha düşük fiyatlara kurbanlık bulma şansını yakalayabilirsiniz.
  • Ancak fiyat açısından bayramın ikinci ve üçüncü günleri kurbanlık almanın avantajlı olduğu düşünülse de besili bir çok hayvanın çoktan satılmış olacağını da bilmeniz gerekir.
  • Aşağıda vereceğimiz fiyatlar burada belirtilen ve belirtilmeyen pek çok etkene göre değişiklik gösterebilmektedir. Diğer taraftan kurban başında yapılan pazarlıkları da es geçmemeniz gerektiğini hatırlatırız. Pazarlık yapmayı beceremiyorsanız yanınızda pazarlık yapmayı bilen bir dostunuzla gitmenizi öneririz.

 

Kurbanlık Koyun, Kuzu ve Koç Fiyatları: 

Kurbanlık olarak küçükbaş koyun, kuzu ve koç düşünenler için fiyatların en düşük 1.500 TL civarında olacağı düşünülmektedir.

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Küçükbaş kurbanlık canlı 1 kg fiyatı: ortalama 27 TL dolaylarındadır.

Diğer Yazılar
Fındık Fiyatları 2020 Listesi

Örnek hesap: Kurbanlık olarak canlı küçükbaş kuzuyu 2.000 TL’ye aldığımızı varsayarsak ortalama 75 kilo gelmesi tahmin edilmektedir. Kesim işlemleri sonrası %50 verim sağlanacağı düşünülecek olursa yaklaşık 37 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.

 

Kurbanlık Dana, Sığır ve Tosun Fiyatları: 

Kurbanlık olarak düşünülen büyükbaş dana, sığır ve tosun fiyatlarının bu yıl en düşük 7.000 TL civarında olacağı düşünülmektedir.

Peki kilogram olarak hesaplarsak kaça geliyor derseniz: Büyükbaş kurbanlık canlı 1 kg fiyatı: ortalama 22 TL dolaylarındadır.

Örnek hesap: Kurbanlık olarak canlı büyükbaş bir hayvanı 7000 TL’ye aldığımızı varsayarsak ortalama 320 kilo gelmesi tahmin edilmektedir. Kesim işlemleri sonrası %50 verim sağlanacağı düşünülecek olursa yaklaşık 160 kilo civarında et çıkması gerekmektedir.

 

Yazımızda belirttiğimiz fiyatlar ve hesaplamalar tahmini ve kabaca sizlere fikir vermeyi amaçladığından, pazarlardan ve uzman kişilerden bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

 

Diyanet Kurbanlık Bedelleri Açıklandı!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 2018 yılı kurbanlık vekalet bedelleri de belli oldu. Buna göre;

Yurt içi kurban bedelleri: 850 TL

Yurt dışı kurban bedelleri ise: 625 TL olarak açıklandı.

 

Kurban Bayramı Ne Zaman Başlıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınlamış olduğu 2018 yılı dini takvimine göre kurban bayramı tarihleri ise şu şekildedir:

Bayramın 1. günü: 21 Ağustos 2018 (Salı)

Bayramın 2. günü: 22 Ağustos 2018 (Çarşamba)

Bayramın 3. günü: 23 Ağustos 2018 (Perşembe)

Bayramın 4. günü: 24 Ağustos 2018 (Cuma)

 

kurbanlik-koyun-koc-kuzu

Son olarak şunu tekrar etmekte fayda var! Listede belirttiğimiz Kurban fiyatları bölgeye, sizin pazarlık yapma yeteneğinize ve satıcıların maliyet değişikliklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Kurban Bayramınız mübarek olsun.

GüncelFiyatlari.Com Ekibi


Benzer Konular

17
Kimler Neler Demiş?

6 Yorum Sayısı
11 Yoruma Verilen Yanıtlar
0 Takipçiler
 
En Çok Etkileşim Alan Yorumlar
Sohbete Dönen Yorumlar
16 Yorumda Bulunanlar
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
adamın biri

kesim hanelere 26veya 28 tl ye kiloğramını verirken bir anda 2 kata çıkıyor 28çarpı 2 56 bazılarında 32 çarpı 2 64 nasıl oluyor anlamış degilim nasılsa istanbulda gider diye fahiş fiyat serbest ekonomiya buna serbest kazıklama denir.ordan şimdi birileri yok yem pahalı yok saman pahalı neden hazır alıyorsun kendin üret herşeye bir bahane buluyoruz .herkes kısa yoldan köşeyi dönme derdinde normalde satılan karkası iki kat fiyatına millete gagalamaya çalışılıyor.kurban adı altında …

köylüü

şimdi herkes kimii köylüye Allah düşşürmesin demiş kimi bilip bilmeden konusmus ben polis memuruyum aynı zamanda kurbanık işiyle uğrasıyorum ve çiftçi çocuğuyum ve de gurur duyuyorum önclikle herkes o ineği yetiştirirken ineklerin kokusunu afedersınız pisliğini temızlıyor o kadar çaba ve emek sarfediyor ama kimse yarım litre suyu tatil bölgelerinde 5 liraya satan esnafa lanet yağdırmıyor sakızın tanesi olmus 1 lira adam gelmiş köylüye düşürmesin diyor asıl senın gibi zihniyetler köylüyü hep ikinci sınıf insan muamelesi yaptınız küçükken şehre giderdik hep çekilin yobazlar derlerdi anneme babama Allah işte bir gün köylünün eline muhtaç eder sizi de böyle sonra şu pahalı bu… Read more »

Selim

Sevgili yazar. Kuzu eti her zaman dana etinden pahalıdır. Yem fiyatları 75 80 TL saman hararı 25 30 TL yonca 22 25 TL ve kuzu iken 1100 TL ye alınıp besi ye çekilen bir kurbanlık en az 1500 TL den satışa sunulur. Erkek kuzu 6 ayda kurban olabiliyorfakat en az anası boy ve yapısına gelmesi lazım. Şuan kurban olacak bir yaşında kuzu en az 70 kilo gelmektedir. Et verim oranı yüzde elli dir. Erkek kuzu canlı kilo fiyatı 25ila 27 TL dişi kuzu fiyatı 21 22 TL dir.
Büyükbaş canlı kurbanlık fiyatı 20 22 TL dir

fakir

70 kilo kuzu mu olur? Yorum yapan arkadaş kuzunun brokeri sanırım ancak borsasını yapıyor. Koç 70 gelirse iyisidir…

sebahattin

abe salamiş yorum yszanlarda inanmis kardes once canli aģirliğin ucte biri değil yuzde eli ikisi et çikar 33 kiloluk kuzudan 17 kg et alirsin koylunun emehinide hic sayma tesekurler.

fotosentez

Sevgili mulkıyelı kardes ; kurban kesmek yalnızca elde edılen et i dağıtmak için değildir , hikmetlerinden biriside akıtılan kanı çıkan canı gormektırkı bu sende ki yani izleyen yada kurbana bıçak vuran kişinin anlaması içindir, kalbi yumuşatır merhamet duygularını arttırır kurban. acaba 60 liraya kalbını vıcdanını yumusatacak baska bır sey var ıse daha ucuza ondan alı ver o vakıt

Hariciyeli

Fotosentez kardeş fakirin karnı kurbandan kurbana et görüyor. Tamam dini vecibedir, 3ü 5i aranmaz da, gariban napsın? Ha bire uydurulsun he mi?

mülkiyeli

Teşekkür ederim. Bu durumda, 600 TL. na 11 kg. et alınmış oluyor, yaklaşık kilosu 60 TL. diyebiliriz. Etin kasap veya market kilo fiyatı, ortalama 40 TL. civarında. Bu fark neden oluyor. Bu durumda, kazanan hayvan satıcısı oluyor. Kilo olarak sorgulamak, ayıplanıyor, kan akıtmak önemli deniyor. Fakat, sonuçta amaçlardan biri de dağıtmak değil mi? Et alıp dağıtılsa daha çok miktarda alınmış olacak ve dağıtılabilecek. Madem, paylaşmak esas ise, neden bu şekilde daha pahalı oluyor. Açıkçası bugüne kadar, hesap açısından hiç bakmamıştım ve bu şekilde bilmiyordum. Hayvanın alınıp kesilmesinin daha ekonomik olduğunu ve bu şekilde olduğu için de daha çok dağıtılmasının mümkün… Read more »

murat hakan

ibadet diye insanları kazıklıyorlar. Yüce Allah köylünün eline düşürmesin. fırsatçılar.

Ahmet

40 tl dana eti arkadaşın küçükbaş 75 tl kilosu

Hüseyin

Ciftci fırsatçı değil devleti yargılayın. O koç o hale gelene. Kadar ne yer. Aşısı veterineri. Vs vs saymakla bitmez. Çiftçi değil. Tarım bakanını. Yargılayın yaptıkları politikayı araştırın dışardan gelen et içerde kime ne zarar veriyor araştırın. Samanı bile ithal eden ülke konumundayız.

Alper

Bunu da fırsata çevirmişler.

Selim

Değerli kardeşim arkadaş bilmediği için tahmini konuşmuş. Bir kuzu en az canlı ağırlığının yarısını et olarak verir üçte biri değil. Birde yem saman yonca fiyatlarını araştırmanızı öneririm

aytuğ öztürk

ben 43 yaşındayım ve Yaklaşık 20 yıldır kurban kesmekteyim. daha %50 veren bir kurbana rastlamadım. kasaptan kuşbaşı eti 45 TLden alıyorum. 60 kg lık bir kurbandan en fazla 18-20 kg arasında kuşbaşı et çıkar. ayrıca annem ve babam yaşlı oldukları için onların kurbanınıda ben alıyorum. kendi kurbanımı 1. günü 1500 tl ye aldım . onların kurbanını 2. günü aynı satıcıdan sorduğumda 1200 tl fiyat verdi. yani %20 indirimli. şimdi bazı arkadaşlar 2. aldığın kurban küçüktü bakımsızdı falan gibi şeyler söyleyecekler ama hayvandan biraz anlarım. adamın mallarının yarısı 2. gününde elindeydi. tamam alıcılırda kazanacak ama arefe ve ilk gün alanları lütfen… Read more »

bülent

aynı fikirdeyim Aytuğ bey

kerim

aynen öyle kasaba eyilirler millete vatandaşa dikilirler

Hall

doğru dersın kardeşim diyanet bile yurt içi kurban bedeli 885 tl der bızım fırsatcı celeplerimiz 1300-1400 der kurbana