Pasaport Harçları 2019 Ücretleri

/ 17 Eylül 2017 / / 2 Yorum
Pasaport Harçları 2019 Ücretleri

PASAPORT HARÇLARI 2019 Listesi

 

Yurtdışına çıkabilmemiz için şart olan pasaport belgemizi pasaport haçları ödenerek elde edebilmekteyiz. Pasaport ücretleri, pasaport harç ücreti üzerine pasaport defter bedeli eklenerek ortaya çıkmaktadır. Her yıl belirli oranda zamlanan pasaport ücretleri pasaportun kaç yıllık çıkarılacağına bağlı olarak artıp azalmaktadır. Pasaport belgemiz en az 6 aylık, en fazla ise 10 yıllık olarak çıkartılabilmektedir.

Bu arada Dünyanın en pahalı pasaport bedeline sahip ülkenin maalesef ki Türkiye olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir.

Şimdi dilerseniz pasaport harçları ve defter bedeli hakkında 2019 yılı en güncel fiyatlarını tablomuz üzerinden inceleyelim.

 

Pasaport Harç Ücretleri 2019 Fiyat Listesi

Not: Pasaport için ödeyeceğimiz ücret = Pasaport harç ücreti + Pasaport defter bedelinin toplamından oluşmaktadır.

Not: Pasaport Defter Bedeli sabit olup bu sene için 133,00 TL‘dir.

Not: 25 yaşın altında bulunan öğrencilerin Öğrenci Pasaport Belgesi başvurularında öğrenci belgeleri bulunması halinde Pasaport Harç Bedeli istenmemektedir. Dolayısıyla öğrenciler için Harçsız Öğrenci Pasaportu alınabilmektedir.

 

Pasaport Ücretleri

SüreHarç ÜcretiDefter BedeliToplam
6 Aylık170,00 TL133,63 TL303,63 TL
1 Yıllık248,44 TL133,63 TL382,07 TL
2 Yıllık405,58 TL133,63 TL539,21 TL
3 Yıllık575,96 TL133,63 TL709,59 TL
4 Yıllık ile 10 Yıllık Arası811,66 TL133,63 TL945,29 TL

 

Pasaport Ücretleri Nereye Ödenir?

Pasaport (Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet e- Pasaprtu) almak isteyen vatandaşlar o yıl için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen ücretleri:

Pasaport Defter Bedellerini “Pasaport Defter Bedeli” adı altında; Pasaport Harç Bedelini ise “e-Pasaport Harç Bedeli” adı altında belirlenen banka şubelerine, İl Derterdarlık Müdürlüklerine veya İlçe Malmüdürlüklerine yatırabilmektedirler.

Ödeme yapıldığına dair alınan dekontlarda kesinlikle kimlik numarası, isim ve soyisim, tahsil edilmiştir kaşesi ve işlem yapan memurun ıslak imzasının bulunması gerekmektedir.

Ödeme yapılabilecek bankalar: 

Akbank, Aktifbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Alternatif Bank, Anadolubank, Arap Türk Bankası, Citibank, Denizbank, BurganBank, FibaBanka, Finansbank, Garanti Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Şekerbank, T.C. Ziraat Bankası, ICBC Turkey Bank A.Ş.,TurkishBank, Turkland Bank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Türkiye Finans Katılım Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası

 

Peki Vize?

Yurtdışına çıkabilmemiz için sadece pasaport ücretleri ödemek yeterli değildir. Şöyle ki; şayet ülkemiz ile vize anlaşması bulunan, yani vizesiz gidebileceğimiz ülkeler olmasına karşın pek çok Avrupa ülkesine vizesiz gidilememektedir. Bu bakımdan vize anlaşmamızın bulunmadığı ülkelere gideceğimiz zaman pasaport ücretlerine ek olarak vize ücreti de ödememiz gerekmektedir.

Vizesiz Gidebileceğimiz Ülkeler;

  • Andora, Arjantin, Arnavutluk, Bahama, Barbados, Batı Samoa, Brezilya, Belize, Bolivya, Bosna- Hersek, Dominika, Ekvator, El Salvador, Endonezya, Fas, Fiji, Filipinler, Gambiya, Grenada, Gürcistan, Güney Afrika, Cum., Güney Kore, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong Özel İdare Bölgesi, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kırgızistan, Kolombiya, K.K.T.C, Kosta Rika, Kosova, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritius, Moldova, Monako, Nikaragua, Palau Cum., Panama, Peru, Rusya, Santa Lucia, San Marino, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Suriye, Solomon Adaları, Şili, Swaziland, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Ukrayna, Uruguay, Vatikan, Venezuela

Schengen Vizesi ile pek çok Avrupa Birliği Ülkesine gidilebilmektedir. İşte Schengen Vizesine dahil Ülkeler: 

  • Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.
  • Not: Avrupa Birliğine üye olmayan ancak Schengen Vizesi ile gidilebilecek ülkeler ise: İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein
Yazımıza kaç puan verirsiniz?
[Total: 1 Ortalama: 5]

2
Kimler Neler Demiş?

1 Yorum Sayısı
1 Yoruma Verilen Yanıtlar
0 Takipçiler
 
En Çok Etkileşim Alan Yorumlar
Sohbete Dönen Yorumlar
2 Yorumda Bulunanlar
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
gokhan

merhabalar kolay gelsin öncelikle
size bir sorum olacakti makedonya dan bir kizla tanistim turkiye ye gelmek istiyor ve benden para istiyor dolandırıcıdr diye korkuyorum sorum da şu Türkiye ye gelebilmesi icin pasaport harici baska bir izin kağıdı ve ya yesil kart gibi 680euro luk bir belge daha isteniyor mu simdiden tesekkurler