MTV Hesaplama ve 2022 Fiyatları

İçindekiler

MTV HESAPLAMA 2022 Fiyatları

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) 2022 Yılı Fiyatları ve Hesaplaması ile hangi aracın ne kadar vergi ödeyeceğine ilişkin detaylar belli oldu. Motorlu taşıtlar için her yıl ödenmekte olan vergi ücretleri tablo halinde bilgilerinize sunulmaktadır. 

2022 yılı için MTV ücretlerine %9,11 oranında zam gelmiştir. Bununla birlikte bu yıl ödenecek en düşük Motorlu Taşıt Vergisi 109 TL olurken, en yüksek ödenecek Motorlu Taşıt Vergisi ise 84.989 TL olarak belirlenmiştir. 84.989 TL olarak ödenmesi gereken MTV tutarı 20 ton üzeri ve 1-3 yaş arası uçak-helikopterler için ödenmesi gereken vergi tutarıdır.

 

MTV Hesaplama Sisteminde 2018’de Değişiklik Yapılmıştı

MTV sisteminde 2018 yılında yapılan değişikliğe göre 01.01.2018 tarihi sonrası kayıt ve tescili yapılan araçlar için ödenecek taşıt vergilerinin hesaplanmasında 3 koşula bakılacak;

  • Araç yılı
  • Motor hacmi
  • Taşıt değeri

MTV hesaplamasında değişikliğe gidilmeden önce araç yılı ve motor hacmi gibi parametrelere bakılmaktaydı. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte artık taşıt değerinin de dikkate alınacağı bildirilmişti.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir hususu belirtmekte fayda bulunmaktadır. MTV Hesaplamasına konu olacak aracın yaşı olarak  kayıt ve tescil tarihi dikkate alınmalıdır.

 

2022 Yılı MTV Hesaplaması ve Ödenecek MTV Güncel Fiyatları

Araç tescil tarihi 01.01.2018 tarihinden önce olan araçlar için 2022 yılı MTV hesaplaması ve fiyatları aşağıdaki gibidir: 

2021 zamlı Motorlu Taşıt Vergileri

01.01.2018 tarihinden sonra tescil edilen araçlar için 2022 yılı MTV hesaplaması ve fiyatları aşağıdaki gibidir:

Yeni araçlar 2021 MTV tutarları

Minibüs, Panelvan, Motorlu Karavan, Otobüs, Kamyonet, Kamyon, Çekici ve benzerleri için taşıt vergisi tutarları:2021 panelvan karavan çekici taşıt vergileri

Uçak ve helikopterler için taşıt vergisi:2021 zamlı uçak helikopter vergisi
www.guncelfiyatlari.com/mtv-hesaplama-fiyatlari/

Not: Belirtilen MTV fiyatları yıllık tutarlardır. Bir diğer önemli husus da; şayet aracınıza ait ödemeniz gereken MTV fiyatı kasko değerinin %5’inden fazla ise, kasko firmanızdan edineceğiniz form ile bağlı Vergi Dairenize başvurarak  bir alt sınıftan vergi ödemesi yapabilmektesiniz. MTV tutarı, kasko değerinin %5’inden düşükse ödemelerde değişiklik olmuyor.

 

2022 MTV Ödemeleri Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

Motorlu Taşıt Vergisi ilk dönem ödemesi Ocak ayı sonun dek, ikinci dönem ödemesi ise Temmuz ayı sonuna dek ödenecek şekilde 2 taksit halinde ödenebilmektedir.

 

2022 MTV Ödemeleri Nasıl Ödenebilir?

MTV hesaplama, sorgulama ve ödemesi için Gelir İdaresi Başkanlığının  web sitesi üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Bunun dışında anlaşmalı bankaların şubelerinden, internet ve mobil bankacılık sistemleri üzerinden kredi kartı ile ödeme sağlanabilmektedir.

Öte yandan PTT ve ilgili Vergi Dairelerinden de ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Motorlu Taşıt Vergisi Gecikme Cezası Ne Kadar?

Motorlu Taşıt Vergisi ödemelerinizi ödememeniz halinde aylık %2,5 oranında ceza işletilmektedir. Örneğin Ocak dönemi taksiniz 500 TL ve ayın son gününe kadar ödememeniz durumunda Şubat ayında 10 TL gibi gecikme cezası yansıtılacaktır. Ödemenin sağlanmaması durumunda benzer şekilde gecikme cezası uygulaması devam edecektir.

 

Diğer Yazılar
Ehliyet Fiyatları 2023 Listesi
Diğer Yazılar
Pasaport Fiyatları ve Harç Ücretleri 2023
Diğer Yazılar
Banka Kasa Kiralama Fiyatları 2022
Diğer Yazılar
Taksi Plaka Fiyatları 2022 Listesi
5 1 vote
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments