İçkilerin Alkol Oranı ve Kalorisi

İçkilerin Alkol Oranı ve Kalorisi

İçki Alkol Oranı ve Kalorisi

Hangi içki kaç kalori ve alkol oranı nedir? Veya en yüksek alkol oranına sahip içkiler  nelerdir? Viski, rakı, bira (hele hele efes ekstra, bomonti ve kırmızı tuborg), votka, tekila, cin, şampanya ve şarap gibi içkilerin alkol oranı sürekli merak edilmektedir.

Hatta öyle ki, içki kullanmayan kişiler dahi zaman zaman alkol oranları konusunda tartışmalara girebilmektedirler. Tabi bunun yanında bir de kalori mevzusu var. Son yıllarda artan obezite ve kilo problemlerimiz nedeniyle neredeyse içtiğimiz suyun bile kalorisini merak eder hale geldik. Hepimizin de bildiği üzere alkollü içecekler yüksek kalori değerlerine sahiptir. Birazdan aşağıda sıraladığımız alkol oranı ve kalori  listesini incelersek, bunun ne demek olduğunu çok daha iyi anlayacağız. İşin kötü tarafı içkiler, besin değeri taşımayan vücuda katkı sağlamayan ancak bunun karşılığında yüklüce kalori veren içeceklerdir. Şimdi listemize göz atalım.

 

Rakı Alkol Oranı (yüzde) %45∼ 50 arasında değişmektedir.

Altınbaş rakının alkol oranı %50 ile rakı çeşitleri arasındaki en yüksek alkol oranına sahip olduğunu biliyoruz. Ayrıca Yeni Rakı ise %45 alkol oranına sahiptir.

 

Rakı kalori değerleri : 1 kadeh-1 duble(20ml) Rakının kalorisi kaçtır:

Ortalama olarak 250 kaloridir.

 

Bira Alkol Oranı (yüzde) %3,5∼ 7,5 arasında değişmektedir.

Efes Ekstra ve Tuborg Extra (Kırmızı Tuborg): %7,5 alkol oranı ile başı çeken yüksek alkollü bira çeşididir. Efes Dark: %6,5, Şişe Efes: %5, Efes Light: %3 alkol oranlarına sahiptir. Tuborg Dark, Tuborg Export ve Tuborg Gold Alkol Oranı : %5, Şişe Miller Birası ise: %4,7 orana sahiptir. Heineken birası: %5,4 ve Heineken Light ise: %4 orana sahiptir. Bomonti şişe alkol oranı ise: %4,8 ‘dir.    

 

Bira kalori değerleri : 1 şişe-kutu (50 cc yani 355 ml) Biranın kalorisi kaçtır:

Ortalama olarak 153 kaloridir. Markalara bakacak olursak Efes Extra: 225 kalori, Efes şişe: 210 kalori, Efes Light: 81 kalori, Efes Dark: 183 kalori, Tuborg Ekstra (Kırmızı Tuborg): 225 kalori, Diğer Tuborg Biralar ortalama: 160 kalori, Şişe Miller ortalama: 120 kalori, Heineken Birası ortalama: 170 kalori, Heineken Light: 70 kalori, Bomonti şişe bira kalori oranı ise otalama olarak: 200 kalori civarındadır.

 

Votka Alkol Oranı (yüzde) %40 civarındadır.

Piyasada bulunan votka çeşitlerinin aşağı yukarı sahip oldukları alkol değerleri %40 civarındadır.

 

Votka kalori değerleri : 1 kadeh-1 duble (25 ml) Votkanın kalorisi kaçtır: 

Ortalama olarak 55 kaloriye sahiptir. Votka alkollü içkiler arasında en saf alkole sahip olduğu için kalorisi de düşüktür. Diyet yapanların genellikle votka tercih ettiği söylenmektedir.

 

Viski Alkol Oranı (yüzde) %43 civarındadır.

Piyasada bulunan viski çeşitlerine ait alkol oranları %40-43 arasında değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla Chivas Regal ve Jack Daniels Alkol Oranı: % 43 civarındadır. Ayrıca yine Johnnie Walker, J&B, Ballantines, Dimple gibi viskilerin de alkol oranları % 43’tür.

 

Viski kalori değerleri : 1 kadeh-1 duble (44 ml) Viskinin kalorisi kaçtır: 

Viski markalarına göre değişkenlik gösterebilse de 1 kadeh viskinin kalorisi ortalama olarak 115 kaloridir.

 

Tekila Alkol Oranı (yüzde) %38 civarındadır.

Bilinen ve sık tercih edilen tekila markalarının genellikle alkol oranları %38 civarında seyretmektedir.

 

Tekila kalori değerleri : 1 kadeh-1 duble (25 ml) Tekilanın kalorisi kaçtır: 

Ortalama olarak 30 kaloriye sahiptir. İçkiler arasında görüldüğü kadarıyla en az kaloriye sahip içki çeşitlerinden birisidir diyebiliriz.

 

Şarap Alkol Oranı (yüzde) %8 ve %15 arasında değişiklikler göstermektedir.

Bilinen ve sık tercih edilen şarap markaları arasında alkol oranları %8-15 civarında seyretmektedir. Ancak bildiğiniz gibi dünya genelinde birçok şarap markası üretilmektedir. Dolayısıyla bu oranların üzerinde alkol oranına sahip markalarda olabilir. 

 

Şarap kalori değerleri : 1 kadeh-1 duble (125 ml) Şarabın kalorisi kaçtır: 

Ortalama olarak 100 kaloriye sahiptir. Kırmızı ve beyaz şarap arasında kalori açısından çok fazla fark bulunmamakla birlikte beyaz şarap daha fazla kalori içermektedir. Şöyle ki, 1 kadeh beyaz şarap 95 kalori içerir iken, 1 kadeh kırmızı şarap 85 kalori içermektedir.

 

Likör Alkol Oranı (yüzde) %16∼ 40 arasında geniş bir skalada değişmektedir.

Gül likörü alkol oranı: %25; Turunç likörü: %30; Acıbadem likörü: %25; Muz likörü: %25; Nane likörü alkol oranı: %30; çilek likörü: %22; Mandalina likörü: %30; Portakal likörü: %40; Bindallı likörü: %25; Kayısı ve moka likörü: %27; limon likörünün alkol oranı: %40; kahveli likörler: %30 civarı; Baileys likör alkol oranı ise; %18’dir.

 

Likör kalori değerleri : 1 kadeh-1 shot(25ml) Likörün kalorisi kaçtır:

Ortalama olarak likör 63 kaloridir. Tabii markalara göre değişiklik de gözlenmektedir. Örneğin Baileyse likörün kalorisi (25ml): 82 kaloridir. Frangelico Fındık Likörü kalorisi ise(25ml): 59 kaloridir. Drambuie İsveç Likörü(25ml): 146 kaloridir. Ahududu likörü kalorisi (25ml): 87 kaloridir.

 

Not: Yazımızı sonlandırmadan önce yine belirtmeyi borç biliyoruz ki içki sağlığınız için oldukça zararlı bir maddedir.

 

İçkilerin alkol oranı ve kalorisi hakkında aşağı yukarı durumlar bu şekilde. rakı alkol oranı, bira alkol oranı, viski alkol oranı, votka alkol oranı, bomonti alkol oranı, tekila alkol oranı gibi birçok sorunun cevabını yazımızda anlatmaya çalıştık.

Yazımıza kaç puan verirsiniz?
[Total: 3 Average: 5]

2
Kimler Neler Demiş?

1 Yorum Sayısı
1 Yoruma Verilen Yanıtlar
0 Takipçiler
 
En Çok Etkileşim Alan Yorumlar
Sohbete Dönen Yorumlar
2 Yorumda Bulunanlar
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fatih Özhan

Boğma’nın Alkol oranı ve calorisini hesaplayabilirmisiniz ?

fatih özhan

nen hesap ettim %47