Çimento Fiyatları 2022 Listesi

İçindekiler

ÇİMENTO FİYATLARI 2022:

Bu yazımızda 2022 yılına ait çimento fiyatları listesini toptan ve perakende satışlar için ayrı ayrı sizler için derledik. En çok kullanılmakta olan gri ve beyaz portland çimento fiyatı ve 42.5 – 32.5 çimento fiyatlarını 1 kg, 3 kg, 5 kg ve 50 kg (yani 1 torba çimento fiyatı) olarak ayrı ayrı gruplandırarak siz değerli takipçilerimizin bilgisine sunuyoruz. Burada şu hususu belirtmekte fayda var ki, çimento fiyatları illere göre çok ufak değişiklikler gösterse bile birbirine yakın bir seviyede seyrettiği için ortalama olarak hesap ettik. (Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana, Diyarbakır, Kayseri vb. aşağı yukarı fiyatlar aynıdır) Piyasadan topladığımız fiyat listesini şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

 

2022 Perakende Çimento Fiyatları (KDV Hariç)

Gri Çimento Fiyatları

1 Kg Gri Çimento (42,5) 8,00 ₺
3 Kg Gri Çimento (42,5) 17,50 ₺
5 Kg Gri Çimento (42,5) 25,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5) 70,00 ₺

Beyaz Çimento Fiyatları

1 Kg Beyaz Çimento (42,5) 13,50 ₺
3 Kg Beyaz Çimento (42,5) 21,00 ₺
5 Kg Beyaz Çimento (42,5) 35,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5) 105,00 ₺

*** Perakende alışverişlerde genellikle nakliyenin fiyata dahil olmadığını göz önünde bulundurmamız gerekmektedir. Dolayısıyla belirtilen perakende fiyatlar Nakliye ve KDV hariç fiyatlardır.

 

2022 Toptan Çimento Fiyatları (KDV Hariç)

Gri Çimento Fiyatları

1 Kg Gri Çimento (42,5) 6,00 ₺
3 Kg Gri Çimento (42,5) 12,50 ₺
5 Kg Gri Çimento (42,5) 16,00 ₺
50 Kg (1 Torba) Gri Çimento (42,5) 55,00 ₺

Beyaz Çimento Fiyatları

1 Kg Beyaz Çimento (42,5) 9,50 ₺
3 Kg Beyaz Çimento (42,5) 17,50 ₺
5 Kg Beyaz Çimento (42,5) 27,50 ₺
50 Kg (1 Torba) Beyaz Çimento (42,5) 90,00 ₺

 

*** Toptan fiyatlarda firmalar perakende fiyatlar üzerinden ortalama %40’a varan iskontolar sağlayabilmekteler. Bunun yanında yine toptan alımlara özel belirtilen fiyatlara genellikle Nakliye dahil edilebilmektedir. Dolayısıyla belirtilen toptan fiyatlar Nakliye dahil, KDV Hariç fiyatlardır.

Önemli Not: Yukarda belirtilen fiyatlar, piyasada bulunan ve orta kaliteye sahip bir markanın fiyatlarını yansıtmaktadır. Bu markayı seçme nedenimiz ise, piyasada sıklıkla satılması ve ortalama bir fiyat değerine sahip olmasıdır. Bu fiyatlar, piyasa hakkında aşağı yukarı bilgi edinmenizi sağlamak amacı taşımakla birlikte kesin fiyatları firmalardan teklif isteme yoluyla edinebileceğinizi sizlere hatırlatırız.

 

Diğer Yazılar
Çimento Üretimi Yüzde 50 Azaldı!
Diğer Yazılar
Hazır Beton Fiyatları 2023 Listesi
Diğer Yazılar
İnşaat Demir Fiyatları 2024 Listesi

 

 

cimento-fiyatı-kilo

1 kg, 3 kg ve 5 kg çimentonun poşetler halindeki toptan ve perekende satış fiyatları

 

50-kg-cimento-fiyat

50 kg yani 1 torba çimentonun toptan ve perakende satış fiyatları

 

Çimento Nedir?

Kalker taşı ve kil maddelerinin belirli oranlarda karışımıyla elde edilen; ince ve toz halinde bulunan; hava ve su ile temasa geçmesi durumunda reaksiyona uğrayarak sertleşen bağlayıcı özellikli inşaat malzemesine çimento denir.

Çimentonun Tarihçesi

İlk olarak 1820’li yıllarda Joseph Aspdin adlı İngiliz tarafından İngilterenin Leeds kentinde üretilmiştir. Aspdin, kalker ve kil maddeleri karışımını pişirerek ardından da öğüterek ilk çimento örneğini imal etmiştir. Elde edilen çimento örneği katılaştığında doğal Portland taşına benzediği için Portland Çimentosu adı verilmiştir. (Portland, Leeds kentine yakın bir adanın ismidir)

Çimento Çeşitleri 

Dünya genelinde üretilen çimentoların %90’ını Portland Çimentosu oluşturmaktadır. Ülkemizde üretilen ve Türk Standartlarına tabi olan 5 çimento sınıfı: CEM I, CEM II, CEM III, CEM IV ve CEM V sınıfı bulunmaktadır.
CEM I sınıfına: Portland Çimentosu girmektedir.
CEM II sınıfına: Portland Curuflu Çimento, Portlan Silis Dumanlı Çimento, Portland Puzolanlı Çimento, Portlan Uçucu Küllü Çimento, Portland Pişmiş şistli Çimento ve Portland Kompoze Çimento girmektedir.
CEM III sınıfına: Yüksek Fırın Cüruflu Çimentolar girmektedir.
CEM IV ve CEM V sınıflarına ise: Puzolanik Çimento girmektedir.

Beyaz ve Gri Çimento Farkı 

Beyaz çimentonun gri çimentodan bir takım üstün özellikleri bulunmaktadır. Buna göre diyebiliriz ki, beyaz çimento gri çimentoya göre; – daha hızlı priz alır – dayanımı daha yüksektir – yüzeyi pürüzsüzdür – dekoratif imalatlara rengi ve yapısı dolayısıyla daha uyumludur.

Beyaz Çimentonun Kullanım Alanları

  • Yapıştırma ve derz dolgu malzemelerinin imalatında
  • Mimari ve dekoratif beton imalatlarında
  • Cephe kaplamalarında kullanılan beton malzeme imalatlarında
  • Prekast elemanların üretiminde
  • Bordür, çiçeklik, beton ızgaralarda, kilit taşlarında, heykellerde ve sanatsal üretimlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Yazımızda sizlere 2022 yılı Çimento Fiyatları hakkında piyasa araştırmalarımız sonucu edindiğimiz bilgileri kısa bir şekilde sunmaya çalıştık. Umarız, Toptan ve parakende  1 Torba çimento fiyatı hakkında yeterli bilgiyi verebilmişizdir. Sizleri diğer faydalı yazılarımızı da okumaya davet ediyoruz.

Önemli Not: Sitemizde herhangi bir ürün satışı yapılmamaktadır. Sitemiz kullanıcılarının yorum yapma hakları bulunmaktadır. Yorum bölümünde yapılan yorumların içeriği yorum sahibini ilgilendirir. Sitemiz bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir. Yapılan yorumlarda yorum sahibinin ip numaraları kayıt altına alınmaktadır ve resmi olarak istendiğinde ilgili kamu kurumlarına bildirilecektir. Bunun yanında yorum bölümünde satış ilanı veren yorum sahiplerinin sitemizle herhangi bir bağı bulunmamakla birlikte bu kişilerle ticari ilişkide bulunup bulunmamak tamamen kişileri bağlar. Yaşanacak maddi ve manevi kayıplar konusunda sitemiz sorumluluk kabul etmemekte ve sizleri dikkatli olma konusunda uyarmaktadır.

 

Diğer Yazılar
İnşaat Kereste Fiyatları 2023 Listesi
Diğer Yazılar
Tuğla Fiyatları 2022 Listesi
Diğer Yazılar
Hurda Fiyatları 2024 Listesi
Diğer Yazılar
İnşaat Kum Çakıl Fiyatları 2024 Listesi
4.4 5 votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
36 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments