İnşaat Mühendisi Maaşları 2022

İçindekiler

İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar (2022) 

 

İnşaat Mühendisi maaşları, özellikle üniversite tercihi aşamasında bulunan öğrenciler ve inşaat mühendisliği bölümünde okuyan mühendis adayları tarafından sıklıkla merak uyandıran bir konudur. Bu yazımızda inşaat mühendisi ne kadar maaş alır, inşaat mühendisliği çalışma alanı ve maaş aralığı nedir bu konuyu işleyeceğiz. Umarız yazının sonunda bir inşaat mühendisi ne kadar kazanır aşağı yukarı bir fikir sahibi olabilirsiniz.

İnşaat Mühendisliği Çalışma Alanları Nelerdir?

İnşaat mühendisliği bir diğer adıyla medeniyet mühendisliği insanlığın varoluşuyla birlikte ortaya çıkan barınma ihtiyacına yönelik olarak sağlam, kullanışlı ve konforlu yaşam alanlarının geliştirilmesi amacıyla binlerce yıldır varolmuştur. İnsanlığın var olduğu süre içerisinde de sayılan nedenlerden ötürü var olmaya devam edecektir.

Diğer taraftan ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde bir yatırım aracı olarak konut satın alındığını da göz önüne aldığımızda inşaat mühendisliği mesleğinin gelecekte de geçerliliğini koruyacağını düşünmek yanlış bir yaklaşım olmaz. Bu açılardan inşaat mühendisliğini tercih etme noktasında kararsız kalan öğrencilerin konuya bir de bu açıdan ilgi göstermeleri önem arz edecektir.

İnşaat Mühendisliği bölümünün 5 ana bilim dalı bulunmaktadır. Bunlar; 1. Yapı, 2. Ulaştırma, 3. Geoteknik, 4. Hidrolik ve 5. Yapı İşletmesi.

İnşaat mühendisleri özel sektörde statik proje ofislerinde, maliyet bürolarında, şantiye sahalarında (konut şantiyeleri, karayolu ve hızlı tren yol şantiyeleri, baraj ve sulama kanalları, altyapı şantiyeleri) çalışabileceği gibi gayrimenkul firmaları ve yapı malzemeleri satış firmalarında da çalışabildikleri gözlemlenmektedir.

Diğer taraftan ise kamuda Devlet Su İşleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü gibi kurumlar inşaat mühendislerinin en gözde tercihleri arasında bulunmaktadırlar.

 

Son Güncelleme: Nisan 2020

 

Kamuda İnşaat Mühendisliği Maaşı

Kamuda Kadrolu olarak çalışan (657’ye tabi) İnşaat Mühendisi maaşı;

En Düşük: 5.750 TL

En Yüksek: 7.100 TL

*** En düşük maaş göreve yeni başlamış, bekar bir İnşaat Mühendisi maaşını belirtirken, En yüksek maaş ise 25 yıl üzeri hizmeti bulunan evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuk sahibi bir İnşaat Mühendisi maaşını göstermektedir. Maaş hesabında Sendika üyeliği ve Bireysel Emeklilik Sistemine katılım olmadığı dikkate alınmıştır.

 

Hizmet Yılı Derece/Kademe Medeni Durum Aylık Net Maaş
1 8/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.001,86 TL
2 8/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.004,16 TL
3 8/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.007,48 TL
4 7/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5,020,24 TL
5 7/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5,038,38 TL
6 7/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.042,15 TL
7 6/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.063,83 TL
8 6/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.067,09 TL
9 6/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.071,34 TL
10 5/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.088,75 TL
11 5/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.221,05 TL
12 5/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.225,64 TL
13 4/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.477,66 TL
14 4/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.482,73 TL
15 4/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.486,80 TL
16 3/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.483,59 TL
17 3/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.488,59 TL
18 3/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.494,58 TL
19 2/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.694,53 TL
20 2/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.700,44 TL
21 2/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.707,36 TL
22 1/1 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.643,39 TL
23 1/2 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.650,76 TL
24 1/3 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.658,16 TL
25 1/4 Bekar veya Evli (Eş çalışıyor, çocuk yok) ise 5.664,54 TL

 

Tabloya İlişkin Notlar:

 • Tabloya ilişkin son güncelleme Nisan 2020’dir. Yıl sonuna doğru vergi dilimine girildikçe belirtilen maaşlarda bir miktar düşüş yaşanacaktır.
 • Tabloda belirtilen İnşaat Mühendisi maaşları kamuda 657 sayılı Kanuna tabi kadrolu olarak çalışanları kapsamaktadır. Kamuda Sözleşmeli statüde çalışanlar İnşaat Mühendisleri
 • Tabloda belirtilen liste bekar veya evli ancak eşi çalışan-çocuğu bulunmayan; yani aile yardımından faydalanamayan kamudaki en düşük inşaat mühendisi maaşlarını yansıtmaktadır.
 • Örneğin 25 yıllık hizmet süresine sahip bir İnşaat Mühendisi evli ve eşi çalışmıyor ise; ayrıca 3 çocuk sahibi ise yaklaşık 6.169,51 TL maaş alabilmektedir.
 • Bu listede belirtilen maaşlar görev yapılan kuruma ve bölgeye göre değişiklikler arz edebilecektir.
 • Bazı kurumlarda ek ödeme, performans ücreti, arazi ücreti, döner sermaye gibi ödemeler sayesinde bu rakamların üzerine çıkıldığı görülebilmektedir.
 • Yabancı dil tazminatı listede dikkate alınmamıştır.Yabancı dil sınavlarından A-B-C seviyelerinde başarı sağlanması kaydıyla her bir yabancı dil için ortalama 50 TL tazminat hakkı doğabilir.
 • Şehir dışı görevlerde arazi ücreti 3 ay için 21 günü geçmemektedir. Arazi için günlük ücretler 30 TL civarındadır. Diğer taraftan arazi ücreti dışında görevde bulunulan her gün için 50 TL de günlük harcırah alınmaktadır. Tabi bu tutarlar da çalışılan kuruma göre artabilmektedir.

 

Kamudaki İnşaat Mühendisleri Ne İş Yapar

Kamuda en fazla kadroya sahip mühendislik ünvanlarının başında inşaat mühendisliği geldiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kamuda çalışan inşaat mühendisleri Devlet Su İşleri, Karayolları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı başta olmak üzere hemen her kamu kuruluşunda mühendis ünvanı ile çalışma imkanına sahiptirler. Bu kurumlarda yapım işleri kontrollüğü, proje kontrollüğü, ihale komisyonu üyeliği, ihale dokümanlarının hazırlanması, çeşitli konularda teknik rapor hazırlanması gibi pek çok görevi yerine getirmektedirler. İnşaat mühendisleri sahip oldukları imza yetkileri nedeniyle tüm alanlarda dikkatli bir biçimde çalışmak durumundadırlar.

Öte yandan yabancı dilini geliştiren ve KPSS puanı bulunanlar ilgili kurumların sınavlarına başvurarak (uzman yardımcılığı veya müfettiş yardımcılığı) uzman ve müfettiş olma şansına sahiptirler. Bu durumlarda maaşlar 2.000 TL’ye kadar artabilmektedir.

Tüm mesleklerde olduğu gibi kamudaki inşaat mühendisleri de yönetici konumuna gelerek (koordinatör, daire başkanı, genel müdür gibi) maaşlarını artırma olanağına sahiptirler. İnşaat mühendislerinin yönetici kariyerine sahip olmak için DSİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Karayolları gibi kurumlarda görev yapmaları şanslarını artıracak olsa da bu kurumlarda çalışanların büyük bir bölümünün mühendis olması sebebiyle rekabetin de yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Özel Sektörde İnşaat Mühendisi Maaşı

İnşaat mühendisleri özel sektörde oldukça farklı alanlarda iş olanaklarına sahiptirler. İsterseniz yurt içi ve yurt dışı olmak üzere bir ayrımda bulunarak konuya devam edelim:

Yurt İçinde Özel Sektör İnşaat Mühendisi Maaşları

Yurt içinde çalışacak inşaat mühendisleri yazımızın başında da belirttiğimiz gibi 5 ana bilim (Yapı, ulaştırma, geoteknik, hidrolik, yapı işletmesi) dalında da çalışma imkanına sahip bulunmaktadırlar. Bu alanlarda şantiye veya ofis alanlarında hatta satış birimlerinde de çalışılabilir.

Şantiyede çalışacak inşaat mühendisleri nispeten daha yorucu ve tempolu bir iş hayatına sahip olmakla birlikte yoğun mesai saatlerinin yanında rol aldıkları projelere göre daha yüksek maaşlara sahip olabilmektedirler. Diğer taraftan ofis mühendisliği yapan inşaat mühendisleri ise daha sakin ve düzenli bir iş hayatına sahip olsa bile hakettiklerinin altında bir maaşa sahip olabildikleri düşünülmektedir.

 

Önemli Not: TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasının 2018 Yılı için belirlediği aylık net asgari maaşlar:

 • 1 yılını doldurmamış yeni mühendisler için: 2.681 TL
 • diğer mühendisler için 3.750 TL’dir.

 

Önemli Not: TMMOB İnşaat Mühendisleri Odasının 2019 Yılı için belirlediği aylık net asgari maaşlar:

 • 1 yılını doldurmamış yeni mühendisler için brüt: 4.500 TL
 • diğer mühendisler için ise alınan sorumluluğun gereğine göre, yukarıda belirlenen asgari ücretin altında olmayacak şekilde ücret belirlenmesi gerektiği bildirilmiştir.

Yurtiçinde şantiyede çalışacak inşaat mühendislerinin maaşlarını belirleyen faktör tabi ki deneyimdir. Şantiyede çalışacak inşaat mühendisleri:

 • Yeni mezun ise (deneyim sahibi değilse): 2.500 ila 5.000 TL 
 • 5 yıl ve üzeri deneyime sahipse: 4.000 TL ila 8.000 TL
 • 10 yıl ve üzeri deneyime sahipse 5.000 ila  20.000 TL civarı maaşlar görülebilmektedir. 

Yurtdışı şantiyelerde ise yukarıdaki rakamlar dolar para birimi olarak karşımıza çıkabilmektedir.

Yurtiçinde ofis mühendisliği genellikle proje bürolarında, şantiye iş planlaması ve ihale dokümanlarının hazırlandığı ofislerde, yapı malzemesi ve gayrimenkul satış ofislerinde gerçekleşmektedir. Bu noktada özellikle statik proje bürolarında çalışan inşaat mühendisleri statik hesaplamalar ve statik projelerin hazırlanmasında görev almakla birlikte önemli bir deneyime sahip olmaları gerekmekte; fakat piyasada yaşanan yoğun rekabet ve fiyat kırımları nedeniyle sahip olunan deneyime eşdeğer bir maaş karşılığı bulunmamaktadır.

Belirtilen söz konusu rakamlar genellemeye tabi olup her işte olduğu gibi kişinin kendini geliştirmesi ve işini severek yapması sonucu bütün bu kalıpları yıkabileceği de unutulmamalıdır.

5 2 votes
Yazıya Puan Ver
Subscribe
Bildir
1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments