Sigaraya Ödenen Vergi Oranı Ne Kadar?

Ülkemizde sigara kullanan kişi sayısının 23 milyon civarlarında olduğu tahmin edilmektedir. Ülkemizdeki Sigara fiyatları ve tüketim sayısı göz önüne alındığında sigaraya dair müthiş bir pazarın ortaya çıktığı göze çarpmaktadır. Peki ama 1 paket sigara için verdiğimiz paranın ne kadarı sigara firmalarına, ne kadarı devlete vergi olarak gidiyor? Bu yazımızda 1 paket sigaraya ödenen vergi miktarı ve tutarı nedir bu konuyu irdeleyeceğiz.


Kısa Notlar:

  • Yazının başında da belirttiğimiz üzere Türkiye’de 23 milyona yakın insan sigara tüketmektedir.
  • Erkeklerin %60’ı, kadınların ise %15 kadarı sigara kullanmaktadır. Kadınlarda sigara kullanma oranı giderek artmaktadır.
  • Dikkat çekici olan durum şu ki gün geçtikçe sigara içme yaşı aşağılara doğru gitmektedir. 11-19 yaş arası çocuk ve gençlerin 3,5 milyonu sigara kullanmaktadır.
  • Sigara da tıpkı esrar, eroin, kokain gibi bağımlılık yapan ve hiç de sevimli olmayan, bağımlılık derecesi oldukça yüksek bir uyuşturucudur.
  •  Ülkemizde her yıl 100 bin kişi sigara kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Bu kısa kısa açıklamalardan sonra asıl konumuza geçebiliriz.


Peki 1 Paket Sigaraya Ödenen Vergi Tutarı ve Oranı Ne Kadar?

Hiç detaylarına girmeden şunu söyleyebiliriz ki 1 Aralık 2016 ÖTV artışını da dikkate alarak baktığımızda devletin paket başına sigaradan aldığı vergi oranı yaklaşık olarak %85 civarındadır.

Yani 10 TL olan bir paket sigaranın yaklaşık 8,5 TL’si devlete vergi olarak aktarılmaktadır. 

Bir başka deyişle ifade etmek gerekirse 1 pakette bulunan 20 adet sigaranın 16 adedi devlete vergi olarak gitmektedir. 1 yılda sigara vergilerinden devlet hazinesine katkı ise yaklaşık 20 milyar TL’yi bulmaktadır.


Son zamlar sonrası ziyaretçilerimiz tarafından sıkça sorulmakta olan “sigara vergi oranları” konusunda yaklaşık olarak bir analiz ortaya koyduk. Bir diğer konumuz Sigara fiyatlarını öğrenmek için tıklayınız….

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir